,,Ja bez kolacji nie chcę spać!” – być może i ten refren usłyszymy na żywo w połowie czerwca w Parku Lisiniec. Jeden z najbardziej niebanalnych twórców i tekściarzy polskiej muzyki zapowiedział swoją obecność na Częstochowskim Festiwalu Kultury Alternatywnej.

Lech Janerka jest rodowitym wrocławianinem. W 1979 założył zespół Klaus Mitffoch, jedną z najważniejszych post-punkowych grup lat 80. Po odejściu z niej wydał pierwszą płytę pod swoim nazwiskiem – ,,Historię podwodną”, na której w roli wiolonczelistki pojawiła się żona artysty, Bożena, z którą potem przez wiele lat występował na scenie. Kolejne albumy Janerki budowały jego status artysty pozostającego nieco na uboczu głównego nurtu muzyki rockowej – artysty, którego nie da się pomylić z żadnym innym. W 2002 roku za płytę ,,Fiu fiu …” otrzymał ,,Fryderyka” w kategoriach ,,płyta alternatywna” i ,,autor roku”. Kolejne ,,Fryderyki” posypały się trzy lata później – za płytę ,,Plagiaty” w kategoriach ,,płyta alternatywna” i ,,kompozytor roku”, a za piosenkę ,,Rower” – w kategorii ,,piosenka roku”.   

Lech Janerka jest nie tylko wokalistą, kompozytorem, basistą, ale także autorem zagadkowych, nieoczywistych, pełnych zabaw językowych i neologizmów tekstów pisanych wyłącznie po polsku. Jeśli łączy je jakaś nić przewodnia, jest nią podkreślanie osobistej autonomii wobec systemów politycznych czy społeczeństwa w ogóle, pełne dystansu, wolne od ideowego zaangażowania spojrzenie na rzeczywistość oraz ironiczny stosunek do gatunku ludzkiego – i siebie samego jako jego reprezentanta.

Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej ,,Frytka OFF-jazd” odbędzie się w Parku Lisiniec 15 i 16 czerwca. Swój udział potwierdził wcześniej zespół Pidżama Porno.  

W poprzednich latach na ,,Frytce” – jeszcze w ,,alei Frytkowej” na ul. Piłsudskiego – zagrali m.in. Brodka, Lao Che, Artur Rojek czy R.U.T.A., a w zeszłym roku – już w nowej lokalizacji na Lisińcu – gwiazdami byli Organek oraz Kult.    

mb

 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.