Przez dwa dni – 10 i 11 listopada – trwały w Częstochowie oficjalne uroczystości 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Tak jak w poprzednich latach, Częstochowskie Urodziny Niepodległej rozpoczęły się już w przeddzień Święta Niepodległości – pod pomnikiem na pl. Orląt Lwowskich w imieniu władz miasta kwiaty złożył zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. Wieczorem tego samego dnia odbył się uroczysty koncert, podczas którego - z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Justyny Maj - wystąpił pianista Piotr Kosiński. Publiczność wysłuchała m.in. koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Przed koncertem wręczone zostały wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

11 listopada główne miejskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w samo południe Mszą Święta za Ojczyznę w Bazylice Archikatedry Świętej Rodziny. Po południu w alei Sienkiewicza odbyła się uroczystość patriotyczna, podczas której złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W uroczystości brali udział m.in. harcerze i młodzież z Korpusu Kadetów. Stamtąd uczestnicy przeszli przed pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty. Zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne; można było też spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Organizatorami obchodów Święta Niepodległości byli: Urząd Miasta Częstochowy, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa oraz Kuria Metropolitalna w Częstochowie.


zdjęcia: Marcin Szczygieł
zdjęcia z powietrza: dronem24.pl


mb