Częstochowska delegacja w Solecznikach świętowała dożynki i wzmacniała więzi z Polakami na Litwie

3 min czytania
Częstochowska delegacja w Solecznikach świętowała dożynki i wzmacniała więzi z Polakami na Litwie

Delegacja z Częstochowy odwiedziła Soleczniki między 12 a 15 września — udział w dożynkach, spotkania z merem i organizacjami wspierającymi Polaków oraz zwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej pamięci. Relacja z wizyty i najważniejsze fakty o regionie.

  • Poznaj Soleczniki podczas wizyty częstochowskiej delegacji
  • Zobacz jak Częstochowa wspiera Soleczniki i spotyka się z liderami
  • Dowiedz się więcej o Solecznikach i ich historii

Poznaj Soleczniki podczas wizyty częstochowskiej delegacji

Delegacja Częstochowy przebywała na Litwie w dniach 12–15 września. W jej skład weszli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, Teresa Michałowska — prezes częstochowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i polonistka w Zespole Szkół Samochodowych, oraz anglistka tej szkoły Ewa Krakowiak-Szewczyk. Goście wzięli udział w powitalnym raucie dla przedstawicieli miast partnerskich i organizacji wspierających rejon solecznicki, a następnego dnia uczestniczyli w dożynkach organizowanych przez samorząd rejonu.

Przed oficjalnymi uroczystościami delegacja odwiedziła najważniejsze zabytki Wilna: Kościół Piotra i Pawła na Antokolu, Ostrą Bramę, Klasztor Bazylianów z „celą Konrada”, Kościół Miłosierdzia, dzielnicę żydowską, Uniwersytet Wileński, Plac Katedralny oraz Cmentarz Wojskowy na Rossie z Mauzoleum Matki i Serca Syna. W programie były też zwiedzanie odrestaurowanego Pałacu Balińskich w Jaszunach i wystawy sztuki ludowej organizowanej przez władze rejonu.

Zobacz jak Częstochowa wspiera Soleczniki i spotyka się z liderami

W czasie wizyty zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak przekazał merowi rejonu solecznickiego Zdzisławowi Palewiczowi list od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz symboliczne upominki z Częstochowy. Stefaniak odznaczył mera pamiątkowym medalem „1000-lecia Korony Polskiej” w uznaniu zasług dla samorządu rejonu i działań na rzecz polskości na Wileńszczyźnie.

14 września mer Zdzisław Palewicz spotkał się z delegacjami miast partnerskich i organizacji z Polski. W dyskusji, w której uczestniczyła także delegacja obu izb Parlamentu RP z byłym Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, przedstawiono osiągnięcia rejonu oraz wyzwania związane z podtrzymaniem tożsamości narodowej Polaków na Litwie. Uczestnicy podkreślali wagę współpracy z litewskimi władzami oraz konieczność utrzymywania więzi mieszkańców Wileńszczyzny z Macierzą.

Podczas dożynek w parku miejskim odbył się kiermasz sztuki ludowej i produktów regionalnych, warsztaty edukacyjne oraz prezentacje folklorystyczne. Uroczystości otworzył mer Palewicz, poświęcono chleb i wieńce, rozstrzygnięto konkurs na „Rolnika Roku” i nagrodzono najładniejsze zagrody oraz stoiska. W programie artystycznym wystąpiły zespoły rejonu solcznickiego, Zespół Pieśni i Tańca „Solczanie”, Orkiestra Dęta, uczniowie Szkoły Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury z solistami Magdaleną Smalarą, Joanną Trzebielińską, Moniką Węgiel, Marcinem Januszkiewiczem i Januszem Radkiem oraz zespół Perfect z wokalistą Łukaszem Drapałą.

Dowiedz się więcej o Solecznikach i ich historii

Soleczniki leżą 45 km na południe od Wilna, w południowo-wschodniej części Litwy, niedaleko granicy z Białorusią. Osada znana jest od XIII wieku, prawa miejskie uzyskała w 1956 roku. Obecnie cały rejon, którego stolicą są Soleczniki, w około 80 proc. zamieszkują Polacy — to jedno z większych skupisk Polaków na Litwie.

Region ma bogatą historię: w 1919 roku miejscowość została kolejno zajęta przez bolszewików, a następnie odzyskana przez oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Władysława Beliny-Prażmowskiego. Po 1939 roku Soleczniki przechodziły przez zmiany administracyjne związane z agresją ZSRR i przekazaniem terenów. W kulturze polskiej rejon jest pamiętny także dzięki wizycie Adama Mickiewicza 2 listopada 1821 roku, kiedy był świadkiem obrzędu Dziadów — w 1998 roku w centrum miasta postawiono pomnik Mickiewicza na 200‑lecie urodzin wieszcza.

na podstawie: Urząd Miasta Częstochowa.

Autor: krystian