Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Częstochowie nabiera tempa i zmienia zasady

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Częstochowie nabiera rozpędu! Już tysiące absolwentów wybrało swoje wymarzone kierunki, a miasto przygotowało dodatkowe miejsca i klasy, by sprostać ich oczekiwaniom. Sprawdź, jakie zmiany czekają kandydatów i jakie terminy są najważniejsze!
- Dynamiczne zmiany w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Częstochowie
- Częstochowskie szkoły odpowiadają na potrzeby młodzieży i rozszerzają ofertę edukacyjną
- Ważne terminy dla kandydatów na uzupełniający nabór do częstochowskich szkół
Dynamiczne zmiany w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Częstochowie
W Częstochowie proces wyboru szkół średnich trwa pełną parą. Do systemu zgłosiło się już 3661 absolwentów szkół podstawowych z miasta oraz okolicznych gmin i innych miejscowości. Zaskakująco wysoki odsetek – aż 94,43% – zakwalifikował się do szkół w pierwszym terminie, co pokazuje ogromne zainteresowanie ofertą edukacyjną regionu.
Co ciekawe, prawie 80% z nich zdecydowało się na placówki prowadzone przez Miasto Częstochowa, co świadczy o rosnącym zaufaniu do lokalnych szkół. Teraz uczniowie mają czas do 22 lipca, aby potwierdzić chęć podjęcia nauki w wybranej szkole.
Dla tych, którym nie udało się dostać za pierwszym razem – czyli dla 204 osób – przygotowano 274 wolne miejsca dostępne podczas naboru uzupełniającego. Najwięcej z nich czeka w technikach (148), szkołach branżowych (93) oraz w XII Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego (33). Warto dodać, że wśród dostępnych klas znajdują się także te mundurowe, jednak aby do nich przystąpić, konieczne jest zaliczenie testów sprawnościowych zaplanowanych w terminie dodatkowym – szczegóły można uzyskać bezpośrednio w szkołach.
Częstochowskie szkoły odpowiadają na potrzeby młodzieży i rozszerzają ofertę edukacyjną
Miasto nie pozostaje obojętne na preferencje kandydatów i aktywnie dostosowuje swoją ofertę. W odpowiedzi na duże zainteresowanie popularnymi profilami zwiększono liczbę miejsc w najchętniej wybieranych klasach. Dodatkowo zmodyfikowano wielkość grup w klasach łączonych oraz dwuzawodowych, a tam gdzie zabrakło chętnych, zdecydowano o nieuruchamianiu danego kierunku.
Największą popularnością cieszą się profile z przedmiotami ścisłymi, takimi jak biologia, chemia czy matematyka. Nie mniejszym powodzeniem mogą pochwalić się klasy z geografią oraz językami obcymi – hiszpańskim i włoskim. Wśród techników prym wiedzie aranżacja wnętrz oraz elektronika. Na kolejnych miejscach plasują się budownictwo z elementami architektury, programowanie, informatyka, mechanika pojazdów samochodowych oraz logistyka.
W szkołach branżowych wyróżniają się zawody fryzjera oraz mechanika pojazdów samochodowych.
Aby sprostać tym oczekiwaniom, uruchomiono dodatkowe klasy w renomowanych częstochowskich liceach: II LO im. Romualda Traugutta, III LO im. dra Władysława Biegańskiego, V LO im. Adama Mickiewicza, VII LO im. Mikołaja Kopernika oraz VIII LO Samorządowym im. generała Józefa Sowińskiego.
Również technika poszerzyły swoją ofertę o nowe klasy: technik elektronik w Technicznych Zakładach Naukowych oraz technik aranżacji wnętrz w Zespole Szkół Technicznych.
Po wszystkich zmianach liczba dostępnych miejsc prezentuje się następująco: licea ogólnokształcące oferują 1580 miejsc, technika – 1260, a szkoły branżowe I stopnia – 375.
Ważne terminy dla kandydatów na uzupełniający nabór do częstochowskich szkół
Kandydaci, którzy chcą skorzystać z naboru uzupełniającego powinni pamiętać o kluczowych datach:
- 25–31 lipca do godziny 15:00 – składanie wniosków;
- 7 sierpnia – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych;
- 7–13 sierpnia do godziny 15:00 – potwierdzanie woli przyjęcia;
- 14 sierpnia do godziny 14:00 – publikacja listy kandydatów przyjętych;
- do 18 sierpnia kuratorium opublikuje informacje o liczbie wolnych miejsc.
Dzięki temu każdy uczeń ma realną szansę znaleźć miejsce w wymarzonej szkole i rozpocząć nowy etap edukacji bez zbędnego stresu.
Na podstawie: Urząd Miasta Częstochowy
Autor: krystian