Częstochowscy artyści zapraszają na XXVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny!
W Częstochowie odbył się XXVIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny, który przyciągnął uwagę młodych artystów z całego regionu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była przyjaźń, a uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje twórcze interpretacje tego ważnego zagadnienia. Wernisaż, który odbył się 10 grudnia 2024 roku, zgromadził licznych gości oraz pasjonatów sztuki.

Przyjaźń w oczach młodych artystów z Częstochowy

Wernisaż prac konkursowych zorganizowany przez Regionalny Ośrodek Kultury oraz Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie był doskonałą okazją do zaprezentowania talentów dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. W tym roku jury miało do oceny aż 82 prace, które nadesłało 8 placówek szkolno-wychowawczych. W składzie jury znaleźli się uznani pedagodzy oraz eksperci z dziedziny sztuki, co podkreślało rangę wydarzenia.

Wielką radość i wzruszenie wywołały prace, które ukazywały różnorodne aspekty przyjaźni. Jak podkreśliła Małgorzata Majer-Sętowska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, „wyjątkowa kreatywność w postrzeganiu przyjaźni i dziecięca wrażliwość artystyczna widoczne w pracach zrobiły ogromne wrażenie na jury”.

Nagrody dla utalentowanych uczestników

W trakcie uroczystości ogłoszono laureatów, którzy zostali wyróżnieni w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagród głównych znalazły się wyróżnienia od Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury oraz Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki. Rafał Bereska z Szkoły Specjalnej Przyspasabiającej do Pracy w Myszkowie oraz Wiktoria Jagieła z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Częstochowie odebrali zasłużone nagrody.

W każdej grupie wiekowej przyznano również liczne wyróżnienia. W grupie I znaleźli się Oskar Mlatyja, Nikola Dziębor, Mariia Muzyka, Kacper Zienkiewicz oraz Jakub Kowalski. W grupie II nagrody zdobyli Tomasz Korus i Nicola Jabłońska, a także Tamara Zajdel, Angelika Garbacz, Kazimierz Gawet i Mateusz Struzyk. W grupie III wyróżnienia trafiły do Marcina Zientary, Olgi Gondro, Marcela Varanzano, Jan Leszcza, Norberta Wolnego, Jakuba Tomczyka, Martyny Nowińskiej, Julii Świerczyny oraz Dawida Jaguśa, Patryka Pompy, Wiktorii Stasiury i Teresy Kaptacz.

Muzyczne akcenty i artystyczne emocje

Uroczystość wzbogaciła oprawa muzyczna, w której wystąpili młodzi muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Publiczność miała okazję podziwiać grę na gitarze Maksym Zaborowskiego oraz występ Franciszka Siewiery przy fortepianie. Dodatkowo, dzieci przygotowały artystyczną oprawę w postaci wspólnego tańca, co dodało wydarzeniu wyjątkowego charakteru.

Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i zaprosili do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Wystawa prac konkursowych będzie dostępna dla zwiedzających w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie od 10 grudnia 2024 roku do 9 stycznia 2025 roku. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak młodzi artyści interpretują temat przyjaźni i dzielą się swoją twórczością z szerszą publicznością.


Na podst. Powiat Częstochowa