Ogólnopolski Konkurs Poetycki: Zasady i szanse dla młodych twórców
Finał 45. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej odbył się w Częstochowie, łącząc miłośników poezji w wyjątkowej atmosferze. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zaprezentować swoje utwory, ale również wziąć udział w wzruszającym koncercie, który oddał hołd wybitnej poetce.

Jubileuszowy finał w Filharmonii Częstochowskiej

W dniach 21-23 listopada 2024 roku, Częstochowa stała się miejscem, gdzie poezja spotkała się z muzyką. Finał 45. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej, zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury, przyciągnął wielu twórców oraz miłośników literatury. Trzydniowe obchody zakończył niezwykły koncert, w którym wystąpili Janusz Radek oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka. Muzyczne interpretacje utworów Poświatowskiej wprowadziły gości w emocjonalny świat poetki, a każdy dźwięk stawał się hołdem dla jej twórczości.

Od debiutu do uznania – historia Haliny Poświatowskiej

Halina Poświatowska, urodzona w 1935 roku w Częstochowie, zaskarbiła sobie serca wielu czytelników swoją piękną, a zarazem tragicznie krótką twórczością. Zmarła w młodym wieku 32 lat, ale pozostawiła po sobie niezatarte ślady w polskiej literaturze. Jej debiut na łamach „Gazety Częstochowskiej” miał miejsce w 1956 roku, a główne motywy jej poezji – miłość i śmierć – wciąż poruszają kolejne pokolenia. Konkurs, który nosi jej imię, ma na celu nie tylko uhonorowanie jej dorobku, ale także promowanie młodych talentów oraz rozwijanie literackiej wrażliwości wśród uczestników.

Wyniki konkursu i laureaci

Tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła imponującą liczbę uczestników, a do jury, które oceniało prace, zaproszono wybitnych poetów i twórców literackich. W składzie jury znaleźli się: Wojciech Kass, Marek Zagańczyk oraz Aleksander Wierny. Po intensywnych obradach ogłoszono laureatów. W kategorii debiut pierwsze miejsce zajęła Anna Zabraniak, a wyróżnienia otrzymali Dorota Łapa-Maik oraz Adam Chmielnicki. W kategorii po debiutowej zwycięzcą został Bogdan Nowicki, a równorzędne wyróżnienia przyznano Piotrowi Zemanek i Agnieszce Mohylowskiej.

Wszystkie nagrody wręczyli szanowani przedstawiciele instytucji wspierających konkurs, w tym Małgorzata Majer-Sętowska, Stanisław Gmitruk i Krzysztof Smela. Wydarzenie to nie tylko podkreśliło znaczenie poezji w naszym życiu, ale także zjednoczyło lokalne środowisko literackie, tworząc przestrzeń dla twórczej wymiany myśli oraz emocji.


Źródło: Powiat Częstochowa