trudna praca przy komputerze

Obecnie depresja stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy. Niestety, z roku na rok liczba osób borykających się z tym problemem rośnie. W Polsce z tą chorobą cywilizacyjną walczy nawet 1,5 miliona osób.

Depresja i jej objawy

Pomimo tego że depresja to bardzo powszechny problem, społeczna świadomość z nią związana wciąż pozostaje niewielka. Wiele osób myli depresję ze spadkiem nastroju, żałobą bądź też energetycznym wyczerpaniem.

Osoba, która zachorowała na depresję, zazwyczaj w krótkim czasie całkowicie przestaje być zdolna do normalnego funkcjonowania oraz wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jedynym ratunkiem dla niej pozostaje odpowiednio dobrane leczenie.

Depresja w pracy to bardzo powszechne zjawisko – pojawienie się nowych technologii nie sprawiło, że pracownicy mają więcej czasu dla siebie. Wręcz przeciwnie – w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi praca przez większość doby. Do depresji w pracy może prowadzić między innymi:

  • tzw. wyścig szczurów,
  • mobbing,
  • wysoki poziom stresu,
  • odpowiedzialność zawodowa,
  • przepracowanie.

Dla wielu osób pomocne staje się m.in. zwolnienie od psychiatry. Zazwyczaj konieczne okazuje się także wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia.

Jak objawia się depresja w pracy?

Świadomość na temat leczenia depresji wciąż pozostaje w społeczeństwie dość ograniczona. Osoby, które za wszelką cenę chcą utrzymać stanowisko, często decydują się na zażywanie leków bez konsultacji z lekarzem. to różnego rodzaju środki uspokajające, nasenne i pobudzające, które na dłuższą metę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Niestety, na temat osób chorych na depresję w społeczeństwie wciąż krążą bardzo szkodliwe stereotypy. Depresja kojarzy się głównie z ciągłym płaczem i narzekaniem, a tymczasem jej rzeczywisty obraz jest zupełnie inny. Chory odcina się od współpracowników, zamyka się w sobie, a wyraz jego twarzy często nie pozwala na odczytanie żadnych emocji. Zdarza się, że osoby chore na depresję stają się także agresywne i nie potrafią kontrolować swoich wybuchów.

Depresja jest trudna do rozpoznania choćby z tego względu, że pracownicy nią dotknięci z reguły doskonale się maskują. Udają radość, kiedy wewnętrznie cierpią. Ich ciało i psychika odmawiają posłuszeństwa, co starają się ukryć za wszelką cenę. W trakcie leczenia depresji bardzo ważne jest wsparcie innych osób, które będą w stanie zasugerować wizytę u specjalisty bądź zaproponować rozmowę, jeśli jest taka potrzebna.

Jak poradzić sobie z depresją w pracy?

Więcej informacji na temat walki z depresją w pracy można znaleźć przykładowo na stronie internetowej dobraumowa.org. Niemniej jednak, leczenie depresji zawsze wymaga wsparcia specjalistów psychologa i psychiatry. Jest to choroba, której w żaden sposób nie można lekceważyć, ponieważ zaniedbana może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Osoby, które zaobserwowały niepokojące objawy u współpracownika bądź też u siebie, powinny zareagować jak najwcześniej, aby nie dać chorobie szansy na rozwinięcie się.

Pracownicy, u których przyczyną depresji jest toksyczne środowisko pracy, powinni zdać sobie sprawę z tego, że żadne stanowisko nie jest tego warte. Czasem jednym z dodatkowych dostępnych rozwiązań na walkę z depresją jest otworzenie się na rynek pracy i zmiana pracodawcy. Praca bez wątpienia jest bardzo ważna w ludzkim życiu, jednak nigdy nie powinna być kluczowa. O wiele bardziej liczy się zdrowie fizyczne i psychiczne, a dla nich depresja może być prawdziwym zagrożeniem.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że walka z depresją na własną rękę może okazać się nieskuteczna. W takiej sytuacji warto rozważyć psychoterapię, która po pewnym czasie może przynieść oczekiwane rezultaty. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także wizyta u psychiatry, który w razie potrzeby przepisze leki antydepresyjne.

Pomimo tego że depresja to choroba XXI wieku, dla wielu osób stanowi powód do wstydu. Najwyższa pora, by to zmienić, wszak może ona dotknąć każdego, bez względu na jego stopień zawodowy.