Nawet najbezpieczniejszy samochód może ulec wypadkowi podczas jazdy. Zdarzenia na drodze mogą spotkać każdego, niezależnie od jego sposobu prowadzenia auta i jego stanu technicznego. W momencie, kiedy już samochód ulegnie usterce i nie jest zdatny do dalszej jazdy, należy podjąć kroki pozwalające przetransportować go do warsztatu mechanicznego lub domu. Kiedy wezwać lawetę? W który momencie możemy holować samochód? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Co zrobić w momencie awarii samochodu?
Awaria samochodu zazwyczaj zaskakuje nas w nieodpowiednim momencie. Wypadek samochodowy może zdarzyć się zawsze, a również z przyczyn technicznych samochód może odmówić dalszej jazdy. W momencie pojawianie się takich komplikacji musimy w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo nas i wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Transport samochodów do Gdańska z dwolnego miejsca w Polsce – sprawdź ofertę Prilo.com!
Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym i udzielić pomocy wszystkim poszkodowanym. Jeśli jest taka konieczność, powinniśmy powiadomić odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Dopiero jak wszystkie czynności zostaną wykonane, możemy zająć się organizowaniem transportu samochodu.
Kiedy możemy holować samochód?
Jeśli auto jest w stanie dalej jechać, ale został uszkodzony jego silnik lub napęd, możemy zdecydować się na holowanie. Najczęściej z tego środka korzystamy, jak znajdujemy się w okolicy swojego miejsca zamieszkania i wystarczy odholować samochód kilka kilometrów, aby znalazł się bezpiecznie na swoim miejscu. Do holowania potrzebny nam będzie drugi samochód, który doprowadzi auto do wskazanego przez nas miejsca. Czasami wystarczy odholować samochód tylko kilka kilometrów do warsztatu mechanicznego, gdzie zostaną przeprowadzone naprawy umożliwiające dalszą jazdę.
W którym momencie skorzystać z usług pomocy drogowej?
Jednak nie wszystkie usterki są tak powierzchowne, że jest możliwe holowanie. W przypadku całkowitego uszkodzenia auta warto rozważyć wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się doprowadzeniem samochodu do stanu umożliwiającego dalszą podróż. Często pomoc drogowa może wyświadczyć usługi polegające na naprawie auta na miejscu, co ograniczy koszty związane z holowaniem. Jeśli jednak nie jest to możliwe, samochód zostanie załadowany na lawetę, która dowiezie go do warsztatu lub naszego domu. Z usług pomocy drogowej najczęściej możemy skorzystać przez całą dobę, co dodatkowo ułatwia całą naprawę.
Czemu warto korzystać z lawety?
Ostatecznym rozwiązaniem jest korzystanie z lawety. Najczęściej laweta jest wykorzystywana, jeśli samochód nie nadaje się ani do dalszej jazdy, ani do holowania. Przy pomocy lawety jesteśmy w stanie przetransportować uszkodzony samochód w dowolne miejsce bez względu na jego stan techniczny. Jeśli znajdujemy się daleko od miejsca zamieszkania, możemy samochód doprowadzić do lokalnego warsztatu mechanicznego, gdzie zostaną naprawione wszelkie usterki. Oczywiście możliwe jest transportowanie samochodu przy pomocy lawety nawet do samego celu podróży, jednak musimy liczyć się z kosztami takiego rozwiązania.
Podsumowanie
Jeśli samochód ulegnie awarii, w pierwszej kolejności należy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Dopiero w momencie jak auto jest zabezpieczone, należy przystąpić do oględzin jego stanu. Samochody, które mają uszkodzony silnik, możemy odholować w wybrane miejsce, gdzie usterki zostaną naprawione. Jeśli holowanie nie jest możliwe, należy skontaktować się z pomocą drogową, która przy pomocy lawety doprowadzi auto na miejsce docelowe.