Dobrze dobrane butle gazowe zapewniają wysoki poziom elastyczności oraz pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa w czasie eksploatacji. I choć nie ma tu zbyt wielu typów do wyboru, w praktyce warto przyjrzeć się dostępnym opcjom, ponieważ różnią się one między sobą w sposób zasadniczy.
Sprzedaż butli gazowych w Polsce
Do wyboru na polskim rynku są butle albo z mieszanką propanu i butanu, albo z czystym propanem. Jeśli sprawdzisz, co kryje się za wyszukiwaniem „gaz lublin”, większość ofert będzie dotyczyła butli z mieszaniną. Od strony użytkowej oba warianty są bardzo podobne, jednak propan-butan wrze przy -4°C, a czysty propan w -42°C, więc przy stosowaniu w niskich temperaturach mieszanina będzie mniej wydajna. To co prawda najczęściej nie będzie istotne rozróżnienie, ale warto o tym wspomnieć, chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie. Specjaliści z Tezet (https://tezet.pl/butle-gazowe/) będą umieli pomóc w wyborze.
Co to ma wspólnego z samymi butlami? Otóż warto wiedzieć, że w klasycznych butlach – zarówno 5, jak i 11-kilogramowych – ładowany jest propan-butan, natomiast w kompozytowych butlach nano dostarcza się czysty propan.
Większe i mniejsze butle gazowe
Biorąc pod uwagę dynamikę cen gazu, wielu konsumentów zdecydowało się na przejście z butli 5-litrowych na większe. To oczywiście może być uzasadnione pod względem ekonomicznym, natomiast warto zdawać sobie sprawę z kilku rzadziej podkreślanych aspektów.
-
Małe butle są po prostu bardziej estetyczne. Szczególnie dobrze przez konsumentów odbierane są butle nano, choć oczywiście estetyka nie zawsze jest szczególnie istotna.
-
Kupując klasyczne butle, trzeba liczyć się z tym, że ich reduktory są zasadniczo niewymienne – łatwo wymienia się tylko reduktory w nano, co jest o tyle istotne, że podstawowe ich typy nie pozwalają na przykład na zasilenie grilla gazowego o dużej wydajności.
-
Dostawa gazu może niekiedy być droższa przy innych wariantach butli. Wszystko tu zależy od zapotrzebowania i polityki cenowej dostawcy, ale niekoniecznie bardziej opłacalne jest zamówienie dużej butli.
-
W niektórych zastosowaniach – na przykład do okazjonalnego używania grilla gazowego – zakup dużej butli po prostu nie ma sensu, ponieważ paliwo nie zostanie zużyte w czasie jednego sezonu.
Wiele osób uważa, że małe butle są po prostu wygodniejsze – łatwiej można je przenieść i podłączyć. Z tym oczywiście trudno dyskutować, choć masa butli i tak będzie zawsze znacząca.
Najpierw skup się na wyborze dostawcy gazu
To, na co zwracają uwagę odbiorcy gazu, to fakt, że niekiedy butle wydają się napełnione poniżej normalnej wartości. Choć w teorii proces napełniania butli przebiega w taki sposób, aby zawsze uzyskiwać powtarzalne rezultaty, nie można wykluczyć, że na rynku działają nieuczciwi dostawcy. Warto więc przede wszystkim znaleźć taką firmę, która zrealizuje dostawy gazu uczciwie – w przeciwnym razie rozważania na temat wyboru gazu czy typu butli nie będą miały żadnego znaczenia.
To istotne również dlatego, że dobrzy dostawcy dbają o stan techniczny butli. O ile sama butla faktycznie jest bardzo odporna, to już reduktory ulegają zużyciu i w miarę łatwo o ich uszkodzenia. Wiedząc, jak duże zagrożenie wiąże się z eksploatacją uszkodzonej instalacji gazowej, warto dopłacić za pewność.