Jak wybrać odpowiedniego dostawce prądu?Wybór odpowiedniego dostawcy prądu ma kolosalne znaczenie dla stanu naszych finansów, zwłaszcza jeśli stawiamy na takie rozwiązania jak fotowoltaika. W Polsce dostawcą prądu może zostać firma, która otrzyma odpowiednią koncesję, jednak nie oznacza to, że nie mamy wyboru, wręcz przeciwnie. Na ten moment podmiotów tego typu jest około czterystu, więc możemy mieć problem z podjęciem decyzji. Jak wybrać odpowiedniego dostawcę prądu i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Jak poznać odpowiedniego dostawcę prądu?

Niezależnie czy jesteśmy odbiorcą prądu z sieci, lub stawiamy na nowoczesne rozwiązania takie jak fotowoltaika, wybór właściwego dostawcy prądu jest niezwykle istotny. W Polsce mamy pełną dowolność w tym zakresie – możemy wybrać dowolną firmę z koncesją na prowadzenie działalności i jeśli nie będą nam odpowiadały jej usługi, wypowiedzieć umowę i poszukać innego dostawcy.

Nie oznacza to jednak, że zawsze jest to proste. Podpisując umowę na dostawy energii, będziemy zobowiązani względem naszego dostawcy na konkretny czas. W przypadku dokonania niewłaściwego wyboru będziemy się więc musieli przemęczyć jakiś czas, na czym mogą ucierpieć nasze finanse. Z tego powodu lepiej dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję.

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę prądu? Przede wszystkim musimy zapoznać się z warunkami oferowanej umowy i zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Poznajmy je!

Na co zwrócić uwagę, kiedy podpisujemy umowę z dostawcą prądu?

Podstawowym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z dostawcą prądu, jest kwestia wysokości opłaty handlowej, którą dostawca dolicza do każdego sprzedanego kilowata. Oczywiście każda firma musi zarabiać i nie ma w tym nic złego, jednak pamiętajmy o tym, że nasz rynek jest konkurencyjny. Jeśli dobrze się z nim zapoznamy, będziemy mogli sprawdzić, który sprzedawca prądu oferuje nam najniższą cenę.

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest wspominany wcześniej okres wypowiedzenia. Na tym etapie raczej nie zakładamy, że będziemy niezadowoleni z usług naszego dostawcy, jednak pamiętajmy, że sytuacja na rynku może zmieniać się dynamicznie i to, co wydawało się jakiś czas temu dobrą ofertą, obecnie wcale nie musi nią być. Krótki okres wypowiedzenia sprawi, że będziemy mieli większe pole do manewru.

Fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większą popularnością między innymi dlatego, że jest bardziej ekologiczna niż klasyczny sposób pozyskiwania prądu. Kiedy będziemy chcieli podpisać umowę z danym dostawcą prądu, możemy sprawdzić, jak dużą część jego produkcji pokrywają odnawialne źródła, dzięki czemu upewnimy się, że nasz wybór jest dobry nie tylko dla nas, ale także dla planety.