Policjanci z Częstochowy przeprowadzili w piątek działania „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi wsparci pomocą policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach do działań wykorzystali bezzałogowy statek powietrzny.

W ubiegły piątek policjanci zwracali uwagę w szczególności na kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzali zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili 84 wykroczenia popełnione przez kierowców i 19 przez pieszych. 68 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie wzmożonego ruchu pieszych, a piesi najczęściej przechodzili w miejscu niedozwolonym lub nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej.

Piątkowe działania polegały na współpracy patroli częstochowskiej drogówki z policjantami z Katowic, którzy obsługiwali drona. Gdy operator zaobserwował na kamerze wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował czynności względem sprawcy naruszenia przepisów. To pierwsze tego typu działania z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego na terenie Częstochowy. Działania będą kontynuowane.

Apelujemy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Wszyscy użytkownicy dróg powinni mieć świadomość, że w dużej mierze to od ich zachowania zależy bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w zderzeniu z pojazdem często odnoszą poważne obrażenia. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby.

  • stacja obsługi drona - na ekranie widać policjantów, którzy stoją przy kontrolowanym pojeździe
  • policyjny dron
  • policyjny dron

Film Bezpieczny_pieszy.mp4

Pobierz plik Bezpieczny_pieszy.mp4 (format mp4 - rozmiar 9.11 MB)

Pliki do pobrania

  • transkrypcja
    12.05 KB