Konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za pomocą rocznego zeznania podatkowego to obowiązek każdego, kto osiąga jakiekolwiek dochody. W 2022 roku termin składania rocznych deklaracji podatkowych przypada na 2 maja, a podatnicy mogą złożyć PIT w formie papierowej lub elektronicznej. Rozlicz PIT za darmo na www, aby szybciej uzyskać zwrot podatku i mieć pełną kontrolę nad wypełnionym formularzem.
Jak wypełnić PIT online?
Wypełnienie PIT przez Internet jest nie tylko bardzo szybkie, ale przede wszystkim niezwykle proste. Intuicyjne menu wraz ze wskazówkami przeprowadza użytkownika krok po kroku, ułatwiając wypełnienie odpowiednich rubryk oraz pomagając w skorzystaniu z wszystkich ulg. Po wypełnieniu formularza wystarczy go zatwierdzić, podpisać elektronicznie (zaufany podpis, odpowiednie narzędzia autoryzacyjne – w tym bankowość internetowa lub podanie danych autoryzacyjnych), a następnie przesłać do Urzędu Skarbowego. Podatnik otrzyma potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego, a ewentualna nadpłata podatku, czyli zwrot podatku zostanie wypłacony w ciągu 45 dni.
Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
Chcąc wypełnić PIT wspólnie z małżonkiem wystarczy podać w formularzu dane swoje i współmałżonka. Pozostałe części deklaracji wypełnia się, uzupełniając informacje o przychodach i kosztach ich uzyskania, biorąc pod uwagę wszystkie wspólne dochody, przekazane darowizny, czy przysługujące ulgi podatkowej.
Jak skorzystać z ulg podatkowych?
Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych mogą skorzystać z wielu ulg podatkowych, dzięki którym podatek należy fiskusowi ulega znacznemu obniżeniu. Warto dokładnie sprawdzić obowiązujące w danym roku ulgi podatkowe i wykorzystać wszystkie możliwości. Jakie są najczęściej wybierane ulgi podatkowe?
- ulga prorodzinna (na dzieci);
- ulga rehabilitacyjna (związana z leczeniem i rehabilitacją);
- ulga internetowa (można odliczyć do 760 zł wydatków poniesionych na Internet, ale tylko przez 2 następujące po sobie lata podatkowe);
- ulga termomodernizacyjna (pozwala odliczyć do 50% poniesionych kosztów);
- ulga na leki;
- odliczenie składek na ubezpieczeni społeczne;
- odliczenie krwi i osocza w ramach krwiodawstwa;
- odliczenie przekazanych darowizn.
Warto pamiętać, że łączna kwota wszystkich darowizn (również z tytułu krwiodawstwa) nie może przekraczać 6% dochodów.
Jak przekazać 1 % podatku?
Każda osoba płacąca podatek dochodowy ma możliwość przekazania 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. To doskonała okazja na wsparcie fundacji, czy stowarzyszenia, których działanie uważamy za wyjątkowo pożyteczne. Zwłaszcza że swój 1% można również przekazać osobom zbierającym na leczenie, czy rehabilitację, dla których często jest to główne źródło finansowanie drogich procedur. Warto przy tym wiedzieć, że wszystkie pieniądze z 1% podatku „przechodzą” przez ręce fundacji i nie da się ich wydać na inne cele niż te związane z ochroną lub poprawą zdrowia.