Czy można zakończyć spory sądowe poza salą sądu?

Postępowania sądowe mogą ciągnąć się przez wiele lat, co oczywiście generuje sporo kosztów, a ponadto kosztuje wiele nerwów zarówno powoda, jak również pozwanego. Dlatego też warto rozważyć inne sposoby dążenia do ugody.

Na czym polega mediacja?

Jedną z form pozasądowego dążenia do porozumienia jest mediacja. Co więcej, już na pierwszej rozprawie sąd w wielu sprawach zaleca podjęcie próby mediacji, jako iż w ten sposób można dużo szybciej zakończyć spory sądowe. Obie strony w trakcie mediacji mają prawo spokojnie omówić swoje stanowisko, przedstawić oczekiwania i ewentualne warunki porozumienia. Mediator nie podejmuje tu żadnych decyzji i nie nakłania do zawarcia porozumienia. Ma jedynie dbać o prawidłowy przebieg merytorycznej i spokojnej dyskusji, w której obie strony traktują się z szacunkiem. Jeśli w trakcie takich sesji strony dojdą do wspólnego porozumienia, mediacja kończy się sukcesem.

Czym właściwie jest arbitraż?

Arbitraż to kolejna metoda pozasądowego rozpatrywania sporu. Tutaj o porozumieniu decyduje arbiter, czyli osoba bezstronna zaakceptowana przez obie strony. Zazwyczaj jest to fachowiec biegły w temacie, którego dotyczy postępowanie. Oczywiście od decyzji arbitra można się odwołać. Jeśli jedna ze stron uważa, że rozwiązanie zaproponowane przez arbitra jest niesprawiedliwe, można kontynuować spory sądowe z udziałem sądu powszechnego. Niemniej jednak, w wielu przypadkach arbitraż pozwala dużo szybciej uzyskać porozumienie zadowalające obie strony.