Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić współczesne, efektywne rolnictwo bez takich elementów wyposażenia ciągnika jak brony talerzowe? Zakup takiego produktu, jak również części zamienne do maszyn rolniczych tego typu, to ważny krok w kierunku udanych prac sezonowych. O tym, do czego służą brony talerzowe oraz jakie rodzaje warto znać przed zakupem, rozmawialiśmy z przedstawicielem serwisu FutureFarm24.pl.
Brony talerzowe – do czego służą, jak działają?
Choć pewnie każdy chociaż raz widział brony talerzowe w swoim życiu, nie każdy potrafi je rozpoznać. Charakterystycznym elementem są tutaj tarcze o wklęsłej budowie, które zamontowane są na osi. Wprawiona w ruch brona talerzowa zaczyna przerzucać glebę na pewnej głębokości. W ten sposób jest ona przerabiana z korzyścią dla późniejszych upraw, przechodzi proces spulchniania i rozdrabniania. Odpowiednio przygotowana gleba lepiej transportuje wodę oraz składniki odżywcze, poprzez lepszą porowatość i przepuszczalność ma też niższe ryzyko zalegania nadmiaru wilgoci, co szkodzi uprawom rolniczym. Brony talerzowe są bardzo popularne, a ze względu na duże obciążenie takich urządzeń, potrzebne są solidne, szybko dostępne i niedrogie części do maszyn rolniczych. Oferuje je między innymi internetowy sklep rolniczy FutureFarm24.pl, który na chwilę obecną ma katalog ponad 10 tysięcy indeksów z branży rolniczej, leśnej, ogrodniczej, a nawet budowlanej.
Brony talerzowe – rodzaje
Istnieje kilka parametrów, po których można rozróżnić brony talerzowe. Są to części do maszyn rolniczych, które charakteryzuje np. moc, wyrażana w koniach mechanicznych, szerokość pasa na jakim pracuje, czy też wielkość talerza, która determinuje głębokość wybierania gleby. Skupmy się na tym ostatnim parametrze.
Małe brony talerzowe, bardzo popularne, pozwalają na przerzucanie gleby na głębokości od 2 do 5 centymetrów. Średnie brony talerzowe, które są typowe dla upraw rolniczych w Polsce, gdyż użyźniają gleby, pozwalają na pracę na głębokości od 4 do 6 centymetrów. Brony talerzowe o dużej masie używane są do wybierania gleby na głębokości od 6 do 10 centymetrów.
Brony talerzowe używane w Polsce można też podzielić ze względu na kształt – jest to podział użytkowy. Istnieją zatem na rynku: brona talerzowa V (dwie osie, szerokość do 3 m, zmienny kąt rozwarcia), brona talerzowa X (z dodatkowym wyposażeniem niwelującym nierówności na krawędziach wałów) oraz brona talerzowa kompaktowa (talerze nie są połączone z osią tylko ze specjalnymi ramionami – wymaga odpowiedniego urządzenia, np. agregatu uprawowego).