Pomimo wielu tragicznych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, policjanci codziennie zatrzymują osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku na terenie miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 172 zdarzeń drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. W 23 wypadkach 4 osoby odniosły śmiertelne obrażenia. Reagujmy kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy.
29 stycznia policjanci z Olsztyna otrzymali zgłoszenie o kolizji, do której doszło w Zrębicach. Kierujący fiatem uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji, po czym wraz z pasażerem zostawił samochód i oddalił się z miejsca. Policjanci z Olsztyna ustalili, a następnie namierzyli sprawcę. Okazał się nim 31-letni mieszkaniec Częstochowy, który posiadał dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy. W organizmie miał prawie 3,5 promila alkoholu.
Tego samego dnia przed północą świadkowie powiadomili dyżurnego, że nietrzeźwa kobieta chce odjechać toyotą w dzielnicy Tysiąclecie. Policjanci zatrzymali 30-letnią mieszkankę Częstochowy. Badanie przeprowadzone przez mundurowych wykazało ponad 2 promile alkoholu w jej organizmie.
W nocy z 29 na 30 stycznia częstochowska drogówka otrzymała zgłoszenie od świadka, który ujął nietrzeźwego kierującego. Pijany 41-latek wcześniej miał spowodować kolizję z pojazdem świadka. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.
30 stycznia policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o kolizji drogowej, którą spowodował nietrzeźwy kierujący. W Gnaszynie 37-latek uderzył volvo w ogrodzenie prywatnej posesji i budynek, po czym pieszo oddalił się z miejsca. Po drodze wszedł do sklepu, gdzie zrobił zakupy i przyznał się sprzedawcy, że przed chwilą „rozwalił auto”. Policjanci zatrzymali mężczyznę zaraz po zdarzeniu. Badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że kierował mając ponad 3 promile alkoholu.
Wczoraj policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownice pojazdów. W Blachowni 54-latek kierujący citroënem na rondzie pojechał na wprost i uderzył w znak drogowy. Miał ponad 3 promile w organizmie. W Kusiętach podczas kontroli trzeźwości "wpadła" kierująca renault - miała prawie 1,5 promila w wydychanym powietrzu. Tego samego dnia mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego scanią - 52-latek miał ponad promil alkoholu w organizmie.
Dziękujemy świadkom za zdecydowaną reakcję i uniemożliwienie pijanym kierowcom dalszej jazdy, stwarzającej zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Taka postawa jest godna naśladowania i pokazuje, że hasło kampanii „Nie reagujesz akceptujesz” jest wciąż aktualne i w wielu sytuacjach może zapobiec tragedii.
Kierowco bądź świadomy konsekwencji prawnych:
- Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
- W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
- Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
- Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:
- zmniejszenia szybkości reakcji;
- ograniczenia pola widzenia;
- błędnej oceny odległości i szybkości;
- błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli i koncentracji;
- rozproszenia uwagi oraz senności.
Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź!