Podstawowe strategie inwestycyjne dla inwestorów akcyjnych

Na czym polega strategia naśladownictwa?

Podstawowe strategie inwestycyjne dla inwestorów akcyjnych

Ostatnimi czasy inwestowanie to coraz popularniejsze zjawisko. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem wizja zarobienia ogromnych pieniędzy jest ogromna. Sukces na giełdzie możemy odnieść konsekwentnie stosując wybraną strategię. Na czym polega strategia naśladownictwa? Czym charakteryzuje się polowanie na okazje? Co powinniśmy wiedzieć o uśrednianiu i o grze na wartość nominalną akcji? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, który rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Jedna z popularniejszych strategii inwestycyjnych stosowanych przez osoby początkujące jest naśladownictwo. Zakładamy w niej, że na rynku funkcjonują lepiej poinformowani, bardziej doświadczeni inwestorzy. Polega to na tym, że inwestując w akcje obserwujemy zmianę kursów i kupujemy akcję tych spółek, których kurs zaczyna wzrastać, bez konkretnej przyczyny. Doskonałym przykładem może być chociażby naśladowanie kierownictwa- jeśli sprzedają oni swoje akcje, wówczas my również możemy to zrobić i odwrotnie. Pomocne okaże się obserwowanie tych transakcji, które odbywają się na rynku OFE lub RFI. Pamiętajmy, że nie jest to gwarancja zysków na rynku kapitałowym, dlatego należy ciąć straty w odpowiednich okolicznościach.

Czym charakteryzuje się polowanie na okazje?

Kolejną strategią inwestycyjną jest tzw. polowanie na okazje. Wbrew pozorom jest ona bardzo łatwa do zastosowania- czekamy, aż na rynku pojawi się górka lub dołek i dopiero wtedy decydujemy się na otworzenie pozycji. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyłapywanie skrajnych wartości wskaźników w analizie technicznej. Trendy mają to do siebie, że po pewnym czasie podlegają korekcie. Dość często stosowaną metodą szukania takowego ruchu jest liczenie sesji o tym samym kierunku. Na tej podstawie jesteśmy w stanie szacunkowo przewidzieć, kiedy dojdzie do spadku lub wzrostu kursu.

Uśrednianie i gra na wartość nominalną akcji - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Uśrednianie to strategia, która polega na kupowaniu akcji za pewną część gotówki. Jeśli kurs wzrośnie, wówczas decydujemy się na sprzedaż, natomiast kiedy spadnie, to dokupujemy akcje za następną część gotówki. W ten sposób średnia cena zakupu spada. Jeśli chodzi o grę na wartość nominalną akcji- szukamy spółek, których kurs bieżący jest mniejszy od ceny minimalnej. Za najlepsze spółki uznaje się te, których cena nominalna jest stosunkowo najwyższa.