W jaki sposób myć szklane elewacje?

Szklane elewacje są częstym rozwiązaniem architektonicznym. Widujemy przeszklone biurowce, centra handlowe i urzędy. Ich estetyka zachwyca, sprawiając, że miasto, w którym stoją, nabiera cech nowoczesności. Jest tylko jeden minus - elewacje ze szkła bardzo się budzą. Jak zatem przywrócić im dawny splendor? Czytaj dalej.

Teleskopowe mycie szklanych elewacji

Aby dobrze umyć szklaną elewację, niezbędny jest dobrej jakości sprzęt. Potrzebne będą zatem różnego rodzaju szczotki i nakładki. Montuje się je na specjalnych wysięgnikach teleskopowych. Owe wysięgniki optymalizują pracę wielu ekip myjących, sprawiając, że jest ona szybka i bezproblemowa.

Mycie teleskopowe elewacji szklanych warto połączyć z innymi metodami czyszczenia. Od razu jednak zaznaczymy, że metody suche, takie jak piaskowanie czy wykorzystanie strumienia powietrza pod ciśnieniem, nie sprawdzą się w przypadku przeszklonych budynków. Mogłyby one spowodować więcej strat niż pożytku. 

Mycie teleskopowe szklanych budynków jest metodą, którą najczęściej się stosuje. Myjki teleskopowe pozwalają czyścić powierzchnie z poziomu ziemi, dzięki czemu właściciel obiektu jest w stanie zaoszczędzić na konieczności wynajęcia dźwigu lub rusztowań. Sprawdźmy, jak dobrać nakładki i szczotki na kije teleskopowe. 

Parametry szczotek i nakładek przeznaczonych do kijów teleskopowych

Nakładki na kije teleskopowe dobiera się w zależności od wielkości powierzchni, która wymaga czyszczenia. Jeśli przeszklenia się ogromne, wybieramy także większą szczotkę czy nakładkę. Jednak warto pamiętać o tym, że przeszklone obiekty będą wymagały użycia szczotek i nakładek o różnej wielkości. Jest to ważne, ponieważ niewłaściwie dobrana szczotka może uszkodzić elementy ozdobne fasady. Mniejsze szczotki charakteryzuje większa moc punktowa - są dokładniejsze i bardziej precyzyjne.

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć przed myciem teleskopowym, jest materiał wykonania szczotek i nakładek. Na rynku mamy sporo tego typu produktów - z nylonu lub materiałów naturalnych. Włosie naturalne jest o wiele mniej wytrzymałe od nylonowego. Zapewnia jednak bardziej efektywną pracę. Z kolei syntetyczne włosie świetnie dopasowuje się do wielkości szczotek. 

Pozostaje nam jeszcze omówić rodzaj dyszy. Popularne są myjki teleskopowe, które wykorzystują strumień punktowy i rozpylający. Ten pierwszy świetnie nadaje się do usuwania starych, nawarstwionych zabrudzeń. Drugi natomiast umożliwia mycie dużych budynków, których struktura jest niejednolita. 

Co do kształtu szczotek, to najczęściej używa się prostokątnych, rzadziej radialnych. Szczotki prostokątne lepiej dopasowują się do różnego rodzaju myjek teleskopowych. 

Co daje mycie teleskopowe z wykorzystaniem wody dejonizowanej?

Mycie szklanych elewacji nierzadko wymaga połączenia kilku metod czyszczących. Dobrym pomysłem jest zatem zastosowanie kijów teleskopowych i wody dejonizowanej. Owa woda powstaje w procesie odwróconej osmozy i dejonizacji. Tym, co ją wyróżnia, jest niskie pH - na poziomie 5,5. Dzięki tej właściwości woda dejonizowana pozostawia na powierzchni szklanego obiektu warstwę antystatyczną. Blokuje ona brud i zmniejsza podatność szkła na ponowne zabrudzenie. Mycie szklanych elewacji wodą dejonizowaną zapobiega powstawaniu smug i zacieków. Po zakończonym myciu budynek zyskuje połysk i jest wyraźnie odświeżony.

Mycie szklanych elewacji metodą alpinistyczną

Kolejną techniką, jaką wykorzystuje się do czyszczenia przeszklonych obiektów, jest metoda alpinistyczna. Ekipa fachowców przygotowuje się do swoich zadań na dachu budynku. Specjaliści szykują tam sprzęt - środki czyszczące, liny oraz innego rodzaju zabezpieczenia. Dzięki myciu alpinistycznemu szklanych elewacji właściciel budynku zyskuje gwarancję, że szyby i okna zostaną precyzyjnie wyczyszczone. Pracownik zawieszony na linie jest w stanie swobodnie manipulować ściągaczką i barankiem. Łatwiej mu także nanieść płyn czyszczący. 

Metoda alpinistyczna to sposób mycia przeszkleń, który sprawdzi się nawet w przypadku okien, które się nie otwierają. 

Kiedy natomiast zastosować kije teleskopowe, a kiedy metodę alpinistyczną? Te pierwsze sprawdzą się w pracy do 18 metrów, natomiast powyżej 26 metrów, warto postawić na liny. 

Podczas mycia szklanych elewacji, ważne jest, aby specjaliści przestrzegali podstawowych zasad BHP. Niezbędne jest zatem szkolenie BHP i PPOŻ, a także zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Oczywiście fachowcy nie podejmują się czyszczenia elewacji bez odzieży ochronnej i odpowiedniego zabezpieczenia.