Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak kształtują się ceny domów w poszczególnych dzielnicach Częstochowy?

Częstochowa w porównaniu z innymi miastami o podobnej wielkości nie ma zbyt wygórowanych cen zakupu nieruchomości. Przykładowo w Rzeszowie, w którym mieszka około 30 tys. osób mniej, cena domu za metr kwadratowy jest prawie tysiąc złotych wyższa. Ten aspekt sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup swojego kąta właśnie w Częstochowie. Jak kształtują się ceny tych nieruchomości w poszczególnych częściach miasta? Sprawdź!

Domy na rynku nieruchomości w Częstochowie

Rynek nieruchomości w Częstochowie obfituje przede wszystkim w mieszkania z tzw. drugiej ręki. Częstochowianie chętnie kupują dwu- i trzypokojowe mieszkania o niedużym metrażu. To bowiem najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ale coraz więcej osób szuka domów choćby z małym ogródkiem, które zapewnią im więcej swobody niż mieszkania w bloku. Dlatego developerzy chętnie korzystają z możliwości budowania szeregówek. Obecnie są to najczęściej budowane i kupowane domy w Częstochowie. Średnia cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości wynosi ok 3200-3600 zł i jest zależna od dzielnicy, w której znajduje się dom oraz od powierzchni działki. Pamiętaj także, że większość nieruchomości od developera jest przygotowana do wykończenia wnętrz według własnego uznania. Oznacza to, że w nie można w nich jeszcze zamieszkać, ale z pewnością nie zaskoczy Cię tzw. klepka na podłodze.

Które dzielnice w Częstochowie są najbardziej popularne?

Jeszcze niedawno największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się domy do modernizacji znajdujące się około 15 kilometrów od centrum miasta. Niewiele osób decydowało się na zakup tańszych, lecz oddalonych od miasta nieruchomości, w które trzeba było dodatkowo inwestować. Rzadko kto więc przenosił się do Łojek, Pustki, Gorzelni czy Blachowni. Dzisiaj sytuacja się już nieco zmieniła. Mieszkańcy Częstochowy docenili ciszę i spokój, którą przynosi obcowanie z naturą, a którą można znaleźć nieco dalej od centrum miasta. Kupujący mają na uwadze już nie tylko takie dzielnice, jak: Parkitka, Stradom czy Kiedrzyn, ale równie chętnie szukają nieruchomości do kupienia w dzielnicy Dźbów, Błeszno czy Zawodzie. Częstochowianie swych upragnionych domów szukają też wśród typowej zabudowy jednorodzinnej w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów czy na Lisincu.

Jak kształtują się ceny domów do kupienia w Częstochowie?

Najpopularniejszą dzielnicą z zabudową szeregową jest obecnie Parkitka. To atrakcyjny teren, na którym inwestorzy chętnie stawiają całe osiedla. Przeciętny dom w tej dzielnicy posiada ok. 170 m2 powierzchni. Choć te nowe budynki są nieco mniejsze, bo mają ok. 120-140 m2 wielkości. Są to domy jednopiętrowe, a cena za metr kwadratowy takiego budynku to średnio 5 610 zł. Parkitka to najdroższa dzielnica w Częstochowie. Domy mają tam wyższe ceny niż w Śródmieściu, gdzie za metr kwadratowy zapłacisz 4 332 zł.

Zdecydowanie taniej można kupić dom w dzielnicy Stradom, gdzie cena wynosi 3 161 zł/m2, co ciekawe w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zmieniła się ona w ogóle. Dom w atrakcyjnej cenie znajdziesz również w dzielnicy Tysiąclecie (3 465 zł/m2), Częstochówka-Parkitka (3 370 zł/m2) i oczywiście Dźbów (2 291 zł/m2). Więcej natomiast zapłacisz, decydując się na zakup domu na Lisiniecu w Częstochowie. Tam cena za metr kwadratowy wynosi 3 572 i jest aż o 7% większa niż w ubiegłym roku. W tej dzielnicy możesz kupić domy z rynku wtórnego. Większość z nich jest gotowa do zamieszkania po niedużym remoncie lub odświeżeniu.

Jeżeli więc szukasz domu do kupienia w Częstochowie, rozejrzyj się dobrze. W różnych częściach miasta możesz bowiem znaleźć ciekawe lokale, z garażem i sporą działką w atrakcyjnych cenach. Zobacz domy w Częstochowie na gratka.pl i znajdź swój wymarzony kąt!