3 powody, dla których warto wybudować ogród zimowy!

Ogród zimowy to oszklona przybudówka, wpuszczająca mnóstwo naturalnego światła, wypełniona dużymi, pięknymi roślinami, która sprawdzi się jako cudowne miejsce na relaks, rozmowę, odpoczynek z książką i smaczną kawą. Zimą w Polsce, rzadko mamy okazję nabierać energii w tak miłym otoczeniu. To także świetne miejsce na spotkanie towarzyskie czy zjedzenie posiłku w towarzystwie przyjaciół.

1.  Powiększenie powierzchni użytkowej

Dzięki zimowym ogrodom zyskujemy więcej przestrzeni w domu. W ten sposób można stworzyć dodatkowe pomieszczenie, które może posłużyć jako miejsce wypoczynku czy spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by w oranżerii umieścić, prócz roślin, krzeseł i stołu, także innych mebli. Ogród zimowy warto wybudować także po to, by pasujące do całości wystroju szafki pozwoliły znaleźć miejsce na rzeczy potrzebne w ogrodzie letnim, czy inne przedmioty, których rzadziej używamy w różnych pomieszczeniach.

W ogrodzie zimowym można stworzyć miejsce do pracy przy komputerze, jedzenia posiłków czy odbywania spotkań towarzyskich. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na relaks po ciężkim dniu pracy niż ciepłe wnętrze pełne kwiatów i roślin, w dodatku z widokiem na ogród. Jest to również nowoczesny pomysł na wykorzystanie przeszklonej powierzchni na przykład na salon, całoroczny taras, a czasem nawet jako gabinet do pracy, gdzie rośliny jedynie uzupełniają wystrój.

2. Ogród zimowy to po prostu ogród zimą!

Ogród zimowy jest tak naprawdę ogrodem całorocznym, gdyż znajdujące się w nim rośliny mogą kwitnąć przez cały rok. Oranżeria to przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą również zimą, bez wychodzenia z domu. Ogrody zimowe to ciekawe rozwiązanie dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy chcą stworzyć odpowiednią przestrzeń dla swoich roślin ogrodowych nieodpornych na mróz. Przeszklone ściany i dach tego pomieszczenia, będącego zazwyczaj po prostu zabudowanym tarasem stanowiącym połączenie budynku z ogrodem, tworzą optymalne warunki do uprawy roślin nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz. Zimowy ogród pozwala również na cieszenie się namiastką lata nawet w mroźne dni. Jest to także idealne miejsce, aby hodować rośliny całoroczne, ale także ciekawe, egzotyczne gatunki, nie martwiąc się ich stanem w czasie zimy.

3. Ciekawe rozwiązanie na poprawienie bilansu cieplnego domu!

Po wybudowaniu oranżerii nie tylko nie muszą wzrosnąć nam rachunki za ogrzewanie, ale wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ogród zimowy zostanie zaprojektowany, gdzie postawiony i z jakich materiałów wykonany. Kiedy postanowimy wybudować ogród zimowy od strony południowej domu, zimą oranżeria zatrzyma ogrzane powietrze i będzie je oddawać do pozostałych pomieszczeń. To oczywiście pozytywnie wpłynie na domowy budżet, pozwalając zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ta lokalizacja jest też korzystna dla miłośników uprawy kwiatów. 

 

Naturalnie, poprawa bilansu cieplnego budynku będzie możliwa tylko wtedy, kiedy do budowy ogrodu zimowego wykorzysta się odpowiednią technologię i użyje najnowocześniejszych materiałów. Tylko one zapewnią dobre przyswajanie i oddawanie ciepła ze światła słonecznego.