Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Surfinia – jak sadzić, jak nawozić, nasiona surfinii

Surfinia to przepiękna roślina ozdobna, którą można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Surfinie zostały wyhodowane w Japonii, a w europejskich ogrodach pojawiły się dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Dziś rośliny te cieszą się ogromnym uznaniem ogrodników. Mówi się nawet, że w Polsce są najpopularniejszymi roślinami balkonowymi. Jak wybrać nasiona surfinii? W jaki sposób dbać o te rośliny?

Surfinia – podstawowe informacje

Mianem surfinii określamy grupę odmian pelargonii ogrodowej. Rośliny są lepko owłosione, posiadają zwisające pędy i bardzo charakterystyczny zapach. Łodygi surfinii mogą osiągać do dwóch metrów długości. Kwiaty mogą przybierać różne zabarwienie. Ich korona jest kielichowata i szeroko rozwarta. Owoc to torebka, w której znajdują się bardzo liczne, drobne, kuliste nasiona. Surfinie zapylane są przez motyle nocne należące do rodziny zawisakowatych. Rośliny mogą być uprawiane w ogrodach, na tarasach, werandach, balkonach, czy nawet na parapetach okiennych. Za uprawą surfinii przemawia fakt, że są one wyjątkowo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Surfinia w ogrodzie i na balkonie

Niezwykła uroda kwiatów surfinii sprawia, że są one jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że wieczorem zaczynają wydzielać bardzo przyjemny zapach. Współcześnie w sklepach ogrodniczych można spotkać różne odmiany surfinii. Do najpopularniejszych należą:

  • surfinia Hot Pink, czyli odmiana posiadająca intensywnie różowe kwiaty. Ich płatki posiadają charakterystyczne użyłkowanie,
  • surfinia Purple jest to odmiana, której znakiem rozpoznawczym są duże, ciemno-purpurowe kwiaty. Odmiana ta bardzo szybko się rozrasta,
  • surfinia Niebieska Bouquet jest to odmiana wydająca małe kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym. Wnętrze kwiatów jest białe,
  • surfinia Table White to odmiana wydająca niezwykle ozdobne, śnieżnobiałe kwiaty,
  • surfinia Table Dark Red to jak sama nazwa wskazuje – odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach, posiadających dekoracyjne, aksamitne kielichy.

Uprawa surfinii

Surfinia należy do chętnie wybieranych roślin ozdobnych, gdyż jej uprawa nie sprawia wielu kłopotów nawet początkującym ogrodnikom. Ważne jest jednak, żeby zapewnić jej odpowiednią glebę. Nasiona surfinii najlepiej jest sadzić w glebie żyznej, piaszczysto-gliniastej, próchniczej i przepuszczalnej. Idealne pH gleby waha się od 5,5 do 6,5. Jeżeli decydujemy się na uprawę surfinii musimy zobowiązać się do ich regularnego podlewania – rośliny te są ekstremalnie wrażliwe na suszę. Trzeba podlewać je codziennie.

Nasiona surfinii – jak wybrać najlepiej?

Większość osób decyduje się na zakup sadzonek surfinii, choć równie dobrze można uprawiać tę roślinę z nasion W.Legutko. Jeżeli zależy nam na obfitych plonach – wybierajmy jedynie nasiona surfinii pochodzące od sprawdzonych producentów. Dodatkowo przed zakupem zapoznajmy się z ich etykietą (znajduje się na niej wiele przydatnych informacji, jak choćby data ważności, czy termin wysiewu konkretnej odmiany).