Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak wygląda praca doradcy finansowego?

Aby zacząć pracę w charakterze doradcy finansowego, nie jest konieczne pozyskiwanie dodatkowych licencji. Częstym wymogiem jest jednak posiadanie wykształcenia wyższego w dziedzinie ekonomii. Pracodawcy docenią też doświadczenie w obsłudze klienta i/lub doradztwie. Dlatego warto już na studiach zbierać wymagane doświadczenie. Zatrudnić się jako sprzedawca lub znaleźć organizację studencką/koło naukowe zajmujące się projektami w dziedzinie doradztwa.

Wybierając zawód, warto też uwzględnić wymagane cechy charakteru. Nie jest to zawód dla introwertyków. Wymaga łatwości nawiązywania kontaktów. Umiejętności interesującego przedstawiania produktów. Aktywnego słuchania.

Optymalny Kredyt

Na jakie zarobki można liczyć?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Wynika to ze specyfiki zawodu. Wynagrodzenie doradcy finansowego składa się powiem z pewnej podstawy, a resztę stanowią prowizje od sprzedanych produktów. Podstawa przeważnie jest niska, dlatego wszystko zależy od sprzedanych produktów. Najlepsi mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. W raporcie firmy Sedlak&Sedlak można przeczytać, że mediana zarobków to 3755 złotych brutto. Zaś 25% najlepiej zarabiających według tegoż raportu zarabia powyżej 5326 złotych brutto. Trzeba pamiętać, że nie każdy klient będzie zainteresowany produktem i zdarzą się gorsze okresy.

Nie bez znaczenia jest forma pracy. Jeśli doradca pracuje przez pośrednika, musi oddać mu część zysku. Gdy pracuje na własny rachunek i ma dobrą bazę klientów, jego możliwości zarobku wzrastają jeszcze bardziej.

Jak wygląda praca?

Doradcy finansowi zatrudniani są we wszelkiego rodzaju instytucjach finansowych - bankach, funduszach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych. Ich zasadniczym zadaniem jest sprzedaż ich produktów. Mogą pracować stacjonarnie, w biurze pośrednika (lub własnym), ale także dojeżdżać na spotkania z klientami. Nieodłącznymi towarzyszami takiego doradcy są kalendarz, w którym będzie notował terminy spotkań. Nie obędzie się też bez telefonu do kontaktu i laptopa do kontaktu i przeglądania ofert w trakcie spotkania.

W samej pracy z klientem doradca finansowy operuje swoją znajomością rynku finansowego, którą musi nieustannie aktualizować. Zna oferty dziesiątek firm i może je porównać przed klientem, dopasowując je do sytuacji. Niestety, częstym zjawiskiem jest kierowanie klientów do instytucji nie najlepszych dla nich, ale za to oferujących doradcy najwyższe prowizje. Jest to niezgodna z etyką zawodową technika, która w ostatnich latach naruszyła wizerunek zawodu.

Innym obowiązkiem jest opieka nad klientem. Po wybraniu dlań odpowiedniego produktu doradca finansowy pomaga w zebraniu dokumentacji, wypełnieniu dokumentów. Często to on kontaktuje się z pracownikami banku w imieniu swojego podopiecznego i załatwia formalności w jego imieniu i z jego upoważnienia.