Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat?

2 min czytania
Na co zwrócić uwagę, wybierając alkomat?

Alkomaty do niedawna kojarzyły się głównie z patrolem drogówki. Jednak dziś urządzenia te są zdecydowanie tańsze, a przez to chętnie wykorzystywane również do użytku indywidualnego. Zwłaszcza że tańsze modele, które można kupić już za 200 zł mają wysoką wiarygodność wyników i są dobrej jakości. Na co zwracać uwagę, przy wyborze alkomatu dla siebie?

W wyborze alkomatu najważniejsza jest decyzja, jaki rodzaj się kupi. Jeśli chodzi o alkomaty do użytku osobistego to do wyboru są urządzenia półprzewodnikowe i elektromechaniczne. Alkomaty półprzewodnikowe, które są najtańsze i najpopularniejsze, ale zakres błędu może wynosić 20%, co jednak pozwala na ustalenie, czy można bezpiecznie wsiąść za kierownicę samochodu. Alkomaty półprzewodnikowe mogą również dawać błędny wynik na skutek innych czynników np. gumy do żucia, czy płynu do płukania jamy ustnej. Jednak wystarczy przestrzegać zaleceń producenta, co do sposobu stosowania alkomatu, aby zapewnić sobie rzetelne wyniki. Alkomaty elektromechaniczne są dużo dokładniejsze i na pomiar nie mają wpływu inne czynniki, czy substancje. Co za tym idzie są również zdecydowanie droższe. Alkomaty elektromechaniczne wykorzystywane są przez policję i inne służby porządkowe.

Przesiewowy, czy z ustnikiem?

Wiele osób zastanawia się, czy kupić automat przesiewowy, czy z ustnikiem. Alkomat przesiewowy wskazuje jedynie, czy w próbce stwierdzono obecność alkoholu, czy nie. Natomiast alkomat z ustnikiem pokazuje dokładną zawartość alkoholu we krwi. Często lepszym rozwiązaniem do użytku osobistego jest alkomat z ustnikiem, zwłaszcza że można wybrać model z ustnikiem wielorazowego użytku, co likwiduje konieczność dokupowania części. Dokładny pomiar przede wszystkim umożliwi lepszą ocenę, kiedy będzie można rozpocząć jazdę autem.

Wybierają alkomat warto zwrócić również na dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają korzystanie z urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje:

  • sygnalizacja dźwiękowa podczas badania wskazuje, kiedy można zakończyć dmuchanie;
  • licznik wykonanych pomiarów i kalibracji;
  • funkcja ALCO, która blokuje możliwość wykonania badania, jeśli w urządzeniu znajdują się resztki alkoholu po poprzednim badaniu;
  • automatyczne wyłączenie alkomatu, gdy nie jest używany.Przed kupnem alkomatu warto również zwrócić uwagę na wielkość i czytelność wyświetlacza oraz czas, po którym należy wykonać kalibrację.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf