Ranking najlepszych miejsc do zamieszkania w Katowicach

Katowice to jedno z większych i ważniejszych polskich miast, w którym łatwo znaleźć swoje miejsce do życia. Nowoczesne inwestycje powstają tu jak grzyby po deszczu, rynek pracy działa prężnie, a oferta edukacyjna i kulturalna stoi na wysokim poziomie. Jeśli chcemy się tu przeprowadzić, powinniśmy lepiej poznać ten ośrodek miejski, by wiedzieć, w których dzielnicach warto zamieszkać. Sprawdźmy!

Katowice - jak kształtował się charakter miasta?

Katowice są dość młodym miastem, bo jego początki sięgają XVI wieku. W tym okresie był to ośrodek rolniczy oraz kuźniczy. Wszystko zmieniło się w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu. To wtedy Katowice stały się pełnoprawnym miastem (prawa miejskie nadano w 1865 roku). Bardzo szybko powstawały tu huty i kopalnie, ale też wiele ważnych instytucji, które finalnie zadecydowały o górniczo-przemysłowym charakterze miasta: Górnośląska Konwencja Węglowa, Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych itp.

Od tamtej pory charakter miasta nie uległ wielkim zmianom, choć oczywiście wraz z kolejnymi epokami następowały kolejne fazy mniejszych i większych przeobrażeń. Obecnie widoczny jest nie tylko rozwój przemysłowy, ale też kulturalny, turystyczny, społeczny. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób planuje tu przeprowadzkę na krótszy lub dłuższy czas. Niezależnie od tego, czy mówimy o centrum, czy bardziej peryferyjnych dzielnicach, mieszkania do wynajęcia w Katowicach są bardzo popularne. Gdzie najlepiej zamieszkać?

Osiedle Tysiąclecia - mnóstwo mocnych stron

Żeby to ocenić, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: bezpieczeństwo, możliwości spędzania wolnego czasu, dobre sąsiedztwo, otoczenie itd. Analizując tego rodzaju parametry, katowiczanie wskazali najlepsze miejsce do zamieszkania: Osiedle Tysiąclecia. Jednym z ważniejszych powodów jest świetne położenie blisko nie tylko centrum Katowic, ale też Chorzowa. Niedaleko stąd do Drogowej Trasy Średnicowej, która prowadzi do Gliwic, a także Drogi Krajowej nr 79, łączącej Katowice ze stolicą województwa małopolskiego - Krakowem.

Wielką zaletą jest też to, że w okolicach osiedla znajduje się jeden z największych parków miejskich w Europie - Park Śląski. Można tu biernie i aktywnie wypoczywać. Osiedle stanowi jeden zwarty organizm miejski, gdzie jest dostęp do wszystkich istotnych obiektów - edukacyjnych, sportowych, rekreacyjnych, opieki zdrowotnej itp.

A co z innymi osiedlami?

Analizując zabudowę Katowic łatwo zauważyć, że to miasto osiedli. Większość z nich powstała w czasach socjalizmu, lecz mimo że są wiekowe, to po renowacjach dobrze się prezentują. Mieszkanie w takich miejscach jest szczególnie cenione – mowa tu nie tylko o wspomnianym wcześniej Osiedlu Tysiąclecia, ale też Witosa. Usytuowane jest ono również w północnej części miasta i zachwalane jest pod wieloma względami - położenia, zadbanej okolicy, bezpieczeństwa, miejsca idealnego dla rodzin.

Giszowiec i Nikiszowiec - dlaczego warto?

Katowice to nie tylko osiedla, co dobitnie pokazuje przykład Giszowca i Nikiszowca. Położone po wschodniej stronie miasta zyskały popularność szczególnie w ostatnich latach, gdyż ich zabudowę tworzą jedyne w swoim rodzaju domy robotnicze z czerwonej cegły. Pełne uroku przyciągają turystów, ale i ludzi poszukujących oryginalnego miejsca do życia. Dzielnice słyną nie tylko z oryginalnej architektury, ale też z wielu terenów zielonych.

A może Kostuchna?

Bardzo ceniona jest też Kostuchna, głównie dlatego, że ta dzielnica uchodzi za najbezpieczniejszą do mieszkania w całym mieście. To jednocześnie miejsce zadbane, zielone i czyste, gdzie ankietowani pozytywnie ocenili też sąsiadów. Co ciekawe, w tej południowej dzielnicy zapłacimy też mniej za metr mieszkania - średnio o 500-600 zł, w porównaniu do Osiedla Tysiąclecia.

Katowice to centrum wielkiej aglomeracji górnośląskiej, które od wielu lat sukcesywnie się rozwija, dzięki czemu zyskuje na popularności. Szukając atrakcyjnego pod wieloma względami miasta, warto pomyśleć o zamieszkaniu właśnie w tym śląskim ośrodku miejskim, wynajmując bądź kupując mieszkanie w jednej z wymienionych w artykule dzielnic.