Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Wzorniki płytek: jak wybrać idealne płytki na podstawie wzornika?

Aby zamówić płytki ceramiczne, nie trzeba udawać się do sklepu, aby tam zapoznać się z asortymentem producenta. Alternatywne rozwiązanie to skorzystanie z wzorników płytek. O czym warto pamiętać, korzystając z tego typu wzorników?

Wzornik płytek – wygląd

Pod pojęciem wzornika znajduje się rodzaj produktu demonstracyjnego, inaczej ekspozycyjnego, którego zadaniem jest prezentacja konkretnych materiałów. Wzorniki dostępne są także dla płytek ceramicznych.

Wzornik płytek ma najczęściej formę książki albo luźnych kart, na których umieszczane są fragmenty płytek ceramicznych. Można wtedy na jego podstawie zapoznać się z ich realną kolorystyką oraz fakturą bez konieczności udawania się do sklepu.

Zwykle wzorniki płytek przygotowywane są dla tych serii płytek, które nie są zdobione dodatkowymi nadrukami, dlatego też można z powodzeniem zaprezentować je także w mniejszym wymiarze.

Kiedy najczęściej używane są wzorniki płytek?

Z wzorników płytek korzystają przede wszystkim projektanci wnętrz, którzy na ich podstawie dobierają najlepsze płytki ceramiczne do konkretnych aranżacji. Dzięki dostępnym we wzornikach płytkom można wtedy porównać różne warianty materiałów, na przykład zestawić je razem z kolorami farb oraz innych elementów wykończenia wnętrza.

Ponadto wzorniki płytek dostępne są także w sklepach z wyposażeniem łazienek i kuchni, gdzie klient może zapoznać się także z tym asortymentem, który aktualnie nie jest dostępny na ekspozycji.

Jak korzystać z wzorników płytek?

Wzornik prezentujące płytki ceramiczne nie są skomplikowane w używaniu, ale warto pamiętać o tym, że przy wyborze odpowiednich materiałów trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że płytki prezentowane we wzorniku stanowią tylko fragment całości, dlatego też cała płytka, zwłaszcza w większym wymiarze, może na żywo prezentować się nieco inaczej. Stąd też przy wyborze trzeba także uwzględnić format płytki.

Również powinno się porównywać ze sobą płytki z jak największej liczby wzorników i nie opierać się tylko na jednym. Dzięki temu znalezienie perfekcyjnego odcienia szarości czy beżu staje się jeszcze łatwiejsze.

Czy można zamówić wzorniki płytek dla siebie?

Tak, wzorniki płytek także mogą być zamówione przez osoby, które chciałyby samodzielnie zapoznać się z dostępnymi płytkami w konkretnych kolekcjach. Wzorniki oferowane są najczęściej bezpośrednio przez producentów płytek ceramicznych. Koszt wzornika wynosi zwykle około 50-80 złotych. Wzorniki mogą być zamawiane również za pośrednictwem internetu.