Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Nowe letnie opony. Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Odpowiednie dobranie opony do pory roku i sposobu jazdy kierowcy, jest niezwykle ważne, aby zachować ich wszystkie parametry, a jazda była bezpieczna. W końcu to opony są jedynym punktem styku auta z nawierzchnią. Na co zwrócić uwagę kupując nowe opony letnie z https://noweopony.pl/?

Klasa opon

Opony podzielone są na 3. klasy: ekonomiczną, średnią i premium. Wybór klasy uzależniony jest od możliwości finansowych, ale powinno się wziąć pod uwagę również sposób jazdy danego kierowcy.

Klasa ekonomiczna – to rozwiązanie budżetowe, które sprawdzi się u kierowców poruszających się głównie po mieście, którzy jeżdżą spokojnie. Mimo że stosowane technologie są starsze, to zapewniają odpowiednie parametry i bezpieczeństwo.

Klasa średnia – przeznaczona dla kierowców, którzy chcą zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre osiągi auta za rozsądną cenę. Opony klasy średniej zapewnią dobrą przyczepność auta zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni.

Klasa premium – opony najlepszej jakości, w których producenci wykorzystują najnowsze technologie. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dobre parametry auta. Opony tej klasy przeznaczone są dla kierowców, którzy dużo podróżują i lubią dynamiczną jazdę. Warto kupić je u sprawdzonego sprzedawcy: https://noweopony.pl/opony/letnie.

Typ bieżnika

Opony letnie różnią się między sobą również rodzajem zastosowanego bieżnika. Każdy typ – symetryczny, asymetryczny i kierunkowy, ma swoje wady i zalety, które omówione są poniżej.

Opony symetryczne

Opony na lato najczęściej mają symetryczny wzór bieżnika, co oznacza, że obie połowy wyglądają tak samo. Ten wzór bieżnika zapewnia odpowiednie wyciszenie i zmniejsza zużycie paliwa. Symetryczny wzór bieżnika zazwyczaj stosowany jest w oponach klasy ekonomicznej i średniej. Są odpowiednie dla kierowców jeżdżących spokojnie i nadają się do jazdy w każdych warunkach.

Opony asymetryczne

Opony asymetryczne to stosunkowo nowa technologia, która aktualnie jest najczęściej stosowana w nowych modelach aut klasy średniej i wysokiej. Wewnętrzna część opony posiada mocniej ponacinany wzór, który zapewnia dobre odprowadzanie wody, natomiast zewnętrzna część zapewnia wysoką przyczepność auta podczas dynamicznej jazdy i na ostrych zakrętach. W związku z tym bardzo istotny jest odpowiedni sposób montażu tego typu opon.

Opony kierunkowe

Opony kierunkowe są bardzo popularne i posiadają charakterystyczne tłoczenia w kształcie litery V, który potocznie nazywany jest jodełką. Zapewnia to bardzo dobre odprowadzanie wody, przy zachowaniu optymalnej przyczepności samochodu do podłoża. Ten rodzaj bieżnika zazwyczaj wybierany jest do aut o znacznej mocy silnika przez kierowców jeżdżących w sposób dynamiczny. Bieżnik typu jodełka można znaleźć we wszystkich klasach opon: ekonomicznej, średniej i premium.

Poza klasą i typem bieżnika opony różnią się również rozmiarem. Wybierając opony w innym rozmiarze niż zaleca producent, obniża się poziom bezpieczeństwa i negatywnie wpływa się na działanie systemów wspomagania kierowcy (ABS, ESP, ASR). Dlatego niezwykle ważne jest kupno opon w rozmiarze i homologacji zalecanej przez producenta samochodu.

Kiedy należy kupić nowe opony?

Opony należy wymieniać co 10 lat lub, gdy zauważy się oznaki zużycia. Należy szczególnie zwracać uwagę na głębokość bieżnika oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia opon takie jak: odkształcenia, wybrzuszenia, czy pęknięcia. Warto pamiętać, że najlepiej wymieniać jednocześnie wszystkie opony, gdyż pozytywnie wpływa to na jakość i bezpieczeństwo jazdy.