Fotowoltaika – co to takiego?

W ostatnim czasie coraz częściej spotyka się pojęcie fotowoltaiki. Czym jest fotowoltaika? Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Fotowoltaika - co to właściwie jest?

Fotowoltaika jest dziedziną naukową, której obiektem badań jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Światło słoneczne uważane jest za najbardziej podstawowy rodzaj energii, a jego dostępność pozwala na wykorzystywać procesy fotowoltaiczne praktycznie wszędzie. W ostatnich latach w Polsce popyt na rynku fotowoltaiki znacząco wzrósł, stając się najszybciej rozwijającą się gałęzią energetyki w kraju. Nie jest w żadne sposób zaskakujące, ponieważ montaż paneli fotowoltaicznych jest rozwiązaniem nie tylko opłacalnym, ale i ekologicznym.  Posiadanie instalacji fotowoltaicznej pozwala bowiem na redukcję opłat za prąd praktycznie do zera.

Czym są panele fotowoltaiczne? 

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne. Niniejsze panele zamieniają światło słoneczne na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są zbudowane z wielu modułów, złożonych z ogniw fotowoltaicznych. Chcąc dokonać zakupu paneli fotowoltaicznych, możemy wybierać wśród dwóch generacji ogniw fotowoltaicznych. 

Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji - grubowarstwowe

  • monokrystaliczne, produkowane z monokryształów krzemowych, odznaczają się największą trwałością,
  • polikrystaliczne, produkowane z płytek krzemowych, cechujące się mniejszą trwałości niż ogniwa monokrystaliczne.

Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji - cienkowarstwowe

Tego typu ogniwa produkowane są z tullerku kadmu, krzemu amorficznego lub mieszaniny półprzewodników, takich jak miedzi, ind, fal i selen. Ze względu na mniejszą trwałość oraz niższe koszty produkcji są znacznie tańsze niż ogniwa grubowarstwowe. Z uwagi na swoją elastyczność mogą być używane jako elementy budowlane.

Na etapie badań znajdują się obecnie ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, zwana barwnikowymi, które w odróżnieniu od ogniw pierwszej i drugiej generacji nie bazują na złączach półprzewodnikowych p-n. Na polskim rynku panele oparte na ogniwach trzeciej generacji są jeszcze niedostępne, natomiast na rynku globalnym cieszą się znikomą popularnością z powodu swojej krótkiej żywotności.