Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak najszybciej uleczyć stłuczenie?

Niemalże każdy z nas choć raz w życiu doznał stłuczenia, które jest jednym z najczęściej przytrafiających się urazów. Wystarczy chwila nieuwagi w czasie uprawiania sportu, śliski chodnik czy zwykłe potknięcie, aby przewrócić się i potłuc. Stłuczenia nie są na szczęście tak groźne, jak zwichnięcia czy złamania, ale i tak potrafią mocno doskwierać.

Definicja stłuczenia

Pod pojęciem stłuczenia rozumiemy zamknięte uszkodzenie tkanek, czyli takie w którym nie dochodzi do rozerwania skóry. Stłuczenie powstaje na skutek urazu mechanicznego, który przyczynia się do zgniecenia komórek budujących tkanki. Zgniecenie dość często powoduje też uszkodzenie nerwów oraz niektórych naczyń krwionośnych.

Nierzadko też zdarza się, że na skutek stłuczenia uszkodzone zostają mięśnie, stawy oraz okostna. Stłuczenia sprawiają, że uszkodzone narządy nie mogą sprawnie spełniać swojej funkcji a dodatkowo powodują ból. Na szczęście ze stłuczeniami nasz organizm jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, co nie znaczy że nie możemy go w tym wesprzeć.

Objawy stłuczenia

Stłuczenia są dość proste w identyfikacji. Rozpoznajemy je przede wszystkim na podstawie pojawiających się siniaków oraz obrzęku w miejscu uszkodzenia. Każdemu stłuczeniu towarzyszy ból przy dotyku, ucisku lub podczas poruszania niesprawną częścią ciała. Miejsca te są wyjątkowo wrażliwe na dotyk czy nawet kontakt z odzieżą.

Uszkodzony fragment ciała może też być zaczerwieniony a dodatkowo cechuje go wyższa temperatura, dająca nieprzyjemne uczucie drażliwego ciepła. Niekiedy w uszkodzonym miejscu może zbierać się ropa, która świadczy o infekcji. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do lekarza po odpowiednie leki.

Pierwsza pomoc

Tuż po nieszczęśliwym wypadku, musimy podjąć działania, które złagodzą obrzęk i przyspieszą regenerację. Na początek należy więc schładzać (przez około 10 minut) uszkodzony fragment ciała, aby obkurczyć naczynia krwionośne i zmniejszyć podskórne krwawienie. Można do tego użyć lodu, zmoczonego, zimnego ręcznika czy maści chłodzącej, którą oferuje np. apteka internetowa Aleleki.pl.

Jeśli stłuczeniu uległa ręka lub noga, można unieść je lekko do góry, dzięki czemu krew odpłynie niżej, zmniejszając obrzęk w miejscu urazu. W następnej dobie powinniśmy natomiast stosować środki rozgrzewające. W tym celu w miejscu urazu można położyć termofor, ciepłe okłady lub maści na urazy, które skutecznie rozgrzeją uszkodzone struktury ciała.

Główny problem - siniaki

Oczywistym jest, że w czasie stłuczenia dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W efekcie tego krew opuszcza naczynia i zbiera się pomiędzy tkankami. W ten sposób powstaje krwiak, pospolicie zwany siniakiem. Zazwyczaj nie jest on groźny i łatwo ulega wchłonięciu, czego znakiem jest zmiana jego barwy od czerwonej do żółtej (zmiana barwy to wynik rozkładu hemoglobiny).

Krwiaków nie należy jednak ignorować, bowiem czasami mogą prowadzić do powikłań, takich jak ucisk na narządy. Miejscowo można je leczyć używając wspomnianej już dowolnej maści na urazy, która zadziała przeciwzapalnie i przyspieszy proces wchłaniania krwi. Maści te powinny mieć w swoim składzie np. wyciąg z arniki, kasztanowca, octanowian glinu lub heparynę, która zapobiega zakrzepom.

O czym pamiętać?

Jeśli stłuczeniu towarzyszy silny ból, powinniśmy zastosować środki przeciwbólowe – doustne lub w postaci maści nakładanej na stłuczenie. Bardzo istotne jest też nieprzeciążanie uszkodzonej części ciała, aby umożliwić jej szybką regenerację. Pamiętajmy też, aby na stłuczenia zwrócić szczególną uwagę, jeśli chorujemy na nadciśnienie lub choroby układu krążenia.

Dobrym pomysłem jest posiadanie odpowiednio wyposażonej apteczki domowej, zarówno w preparaty chłodzące, jak i rozgrzewające. W ich skompletowaniu może pomóc wspomniana już apteka Aleleki.pl. Pamiętajmy, że jeśli ból i obrzęk nie ustępują lub nasilają się, należy zwrócić się do lekarza.