Fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja... jakie rozwiązania z wykorzystaniem energii odnawialnej są spotykane w polskich domach?

Ważna jest dla ciebie ochrona środowiska? A może myślisz perspektywicznie i szukasz sposobu na oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej? W obu przypadkach rozwiązaniem twoich problemów mogą być technologie umożliwiające wykorzystanie energii odnawialnej. A jakie?

Fotowoltaika

Rozwiązaniem, które w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności, są panele fotowoltaiczne.

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń, które zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną – jak wygląda i działa sprawdzisz w centrum energii odnawialnej w Częstochowie. Panele PV najczęściej montowane są na dachu budynku, aczkolwiek to nie jedyna możliwość. Najważniejsze jest, aby zachować odpowiednie nachylenie względem kierunku padania promieni słonecznych, przy czym w zaprojektowaniu instalacji pomogą ci specjaliści.

Pozyskaną w ten sposób energię elektryczną możesz wykorzystywać na bieżące potrzeby lub odsprzedawać do zakładu energetycznego. W przypadku bardziej zaawansowanych instalacji istnieje też możliwość magazynowania energii.

Co jeszcze warto wiedzieć o fotowoltaice? Że jest automatyczna, bezobsługowa. Spory minus stanowi natomiast cena instalacji, wynosząca do kilkudziesięciu tysięcy. Można się jednak starać o dofinansowania.

Instalacje solarne

Skoro była mowa o fotowoltaice, to przydałoby się jeszcze wspomnieć o solarach, czyli o instalacjach solarnych. I już śpieszymy z wyjaśnieniem, że wbrew często występującemu przekonaniu, nie są to te same technologie.

Instalacja solarna to zestaw urządzeń do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Kolektory wykorzystuje się najczęściej do podgrzewu wody użytkowej, jest to także sposób na wspomaganie ogrzewania w okresie zimowym. Solary są wytrzymały, odporne na uszkodzenia i ekologiczne, ponieważ produkują niedużą ilość zanieczyszczeń.

Mamy nadzieję, że po tych wyjaśnieniach nie będziesz już utożsamiać solarów z panelami fotowoltaicznymi, co mogłoby doprowadzić do sporych nieporozumień podczas projektowania i montażu tych urządzeń.

Pompy ciepła

Chcesz w tani i ekologiczny sposób ogrzać budynek? Rozwiązaniem są pompy ciepła, które wykorzystują energię ze środowiska, a dokładniej z ziemi, wody lub powietrza. To urządzenia, które w trakcie procesów termodynamicznych przetwarzają energię pierwotną. Brzmi skomplikowanie? Postaramy się to uprosić.

Pompy ciepła „pobierają” darmową energię z gruntu, wody lub powietrza (w zależności od ich rodzaju), po czym transportują ją do wybranej instalacji. Stanowią proekologiczny sposób na ogrzanie budynku oraz wody użytkowej. Są bezawaryjne, bezobsługowe, do działania potrzebują niewielkiej ilości energii elektrycznej (prąd jest potrzeby podczas transportowania energii cieplnej). I co najważniejsze, w trakcie eksploatacji nie dochodzi do procesów spalania, co skutkowałoby emisją szkodliwych substancji do atmosfery.

Rekuperacja

Polacy chętnie korzystają jeszcze z jednego rozwiązania, czyli z rekuperacji. To inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Na czym polega?

Zadaniem wentylacji jest wprowadzanie świeżego powietrza do budynku oraz odprowadzanie powietrza zanieczyszczonego. Pośrodku tego procesu może znajdować się rekuperator, czyli urządzenie, które pozwala uzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza i ponownie wykorzystywać go do ogrzania pomieszczenia. Dzięki temu oszczędzasz na ogrzewaniu, jednocześnie dbając o to, aby do mieszkania, domu, stale dostarczane było świeże powietrze, które korzystnie wpływa na twoje zdrowie oraz samopoczucie.