Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia na życie?

Z ubezpieczenia warto skorzystać, gdy daje do tego okazję grupa

Większość specjalistów radzi, aby ubezpieczenie na życie wykorzystywać przede wszystkim jako formę ochrony domowego budżetu (o czym w dalszej części artykułu). Rzadko przewija się jednak bardzo cenna rada, aby korzystać z takich produktów wtedy, gdy mamy na to okazję. Nie chodzi tu jednak o promocje i przeceny. W przypadku produktów finansowych wykupowanych na lata powinniśmy ich wręcz unikać, a przynajmniej sprawdzać każdy zapis umowy trzy razy.

Z okazji skorzystać warto wówczas, gdy nie będzie nas to wiele kosztowało. Niskie składki oraz możliwość wypróbowania w praktyce tej formy polisy oferuje zazwyczaj grupowe ubezpieczenie na życie. Możemy do niego przystąpić w pracy i trzeba to przyznać na wstępie - ma swoje wady. Świadczenie w przypadku śmierci będzie mizerne. Warunków umowy nie da się też negocjować indywidualnie, dopasowując ofertę do własnych potrzeb.

Polisa grupowa z pracy zdecydowanie nie sprawdzi się więc jako podstawa bezpieczeństwa finansowego bliskich na wypadek naszej śmierci. Czemu więc warto z niej skorzystać, gdy mamy ku temu okazję? Oprócz niskich składek zaletą takich ubezpieczeń jest brak formalności takich jak badania lekarskie, a kuszą także liczne rozszerzenia. Należą do nich istotne dodatki ochronne, takie jak zabezpieczenie długotrwałych chorób, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków, ale również miłe bonusy jak na przykład świadczenie na urodziny dziecka.

Standardowym celem polisy jest ochrona rodzinnego budżetu

Jak zostało już wyraźnie zaznaczone, zazwyczaj głównym celem ubezpieczenia na życie jest ochrona finansowa bliskich na ewentualność naszej śmierci. Z polisy warto skorzystać szczególnie wówczas, gdy jesteśmy głównym żywicielem rodziny. Kiedy to od naszych dochodów zależy byt partnera lub partnerki, wspólnych dzieci, a być może także rodziców, zabezpieczenie ukochanych na wypadek nagłego odejścia jest wręcz nieodzowne.

Mimo iż przy wyborze najlepszej ochrony naszych bliskich warto korzystać z narzędzi takich jak ranking ubezpieczeń na życie czy porównywarka, nic nie zastąpi chłodnych kalkulacji oraz zdrowego rozsądku. Nikt nie powie nam w końcu, na jaką kwotę wykupić należy polisę. Wszystko zależy od poziomu życia rodziny, zaciągniętych zobowiązań finansowych, a także struktury dochodów.

Czy zdarzają się sytuacje, gdy polisa stanowiła będzie zbędny luksus? W sytuacji, gdy na rodzinie nie ciążą kredyty hipoteczne czy gotówkowe, a konta oszczędnościowe lub terminowe lokaty pozwolą na kilkanaście miesięcy życia bez dodatkowych wpływów, comiesięczne opłacanie składek może być zupełnie niepotrzebne. Takie uwarunkowania należą jednak do rzadkości. Na brak ubezpieczenia na życie możemy sobie pozwolić wyłącznie wtedy, kiedy jesteśmy stuprocentowo pewni bezpieczeństwa finansowego swojej rodziny.

Ubezpieczenie na dożycie to alternatywny sposób na oszczędzanie emerytalne

Według szacunków Instytutu Emerytalnego już w 2020 roku na jednego pracownika przypada w Polsce 1,5 emeryta. Z roku na rok sytuacja będzie pogarszała się, a za trzydzieści lat jeden pracownik utrzymać będzie musiał aż pięciu emerytów. Nic nie wskazuje na to, aby problem ten miał zostać rozwiązany na poziomie politycznym. Oznacza to, że nawet młodzi ludzie muszą już myśleć o odłożeniu pieniędzy na jesień życia.

Scharakteryzowana powyżej sytuacja sprawia, że nie dziwi coraz powszechniejsze zainteresowanie tzw. ubezpieczeniem na dożycie. W przeciwieństwie do standardowej polisy na życie, ubezpieczony liczyć może na ujrzenie jej efektów. Pieniądze wypłacane są bowiem wówczas, gdy świadczeniobiorca dożyje wieku określonego w umowie, na przykład 65. roku życia. Liczyć może dzięki temu na zwrot składek oraz dodatkowy bonus.

Co ciekawe, taka forma ubezpieczenia używana jest również jako inwestycja. Świadczenie wypłacane z polisy na dożycie nie jest traktowane jako zysk z kapitału, więc korzystając z niego unikniemy podatku Belki. W ten sposób przekazać możemy także pieniądze spadkobiercom, nie narażając ich na długie postępowanie spadkowe czy odziedziczenie naszych długów.

Należy przy tym uważać, aby kwota wypłacana w przypadku naszej przedwczesnej śmierci nie była zbyt mała w stosunku do włożonego kapitału. Dokładną strukturę wydatków na różne okoliczności poznamy lepiej, kiedy będziemy przyglądali się konkretnej ofercie. Przy porównywaniu poszczególnych ubezpieczeń warto zwrócić uwagę także na ten element, nawet jeżeli mamy nadzieję pożyć na emeryturze znacznie dłużej!