Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania czy warto?

3 min czytania
Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania  czy warto?

Standardowe ubezpieczenie na życie obejmuje jedynie wypłatę świadczenia w chwili, w której dojdzie do zgonu osoby ubezpieczonej. Dlatego też zdecydowanie warto rozważyć poszerzenie ochrony w taki sposób, by móc liczyć na pomoc finansową w sytuacjach kryzysowych, takich jak poważna choroba. Ponieważ jednak zakres polisy może się różnić w zależności od ubezpieczyciela, trzeba koniecznie zapoznać się z co najmniej kilkoma propozycjami i przede wszystkim sprawdzić, co może obejmować ubezpieczenie na wypadek choroby.

Co można zaliczyć jako poważne zachorowanie?

Jest to w dużej mierze uzależnione od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego niezwykle istotną kwestią jest zapoznanie się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) przed podpisaniem umowy. Najczęściej ubezpieczenie na wypadek choroby obejmuje oczywiście nowotwór złośliwy, guz mózgu, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona, a także zawał serca.

Dodatkowo nierzadko ubezpieczyciele zapewniają ochronę na wypadek śpiączki, usunięcia płuca, niewydolności nerek, paraliżu, przeszczepu czy po prostu poważnego urazu głowy. To jednak nie wszystko. W OWU powinien zostać również zawarty szczegółowy opis danego zdarzenia, co nie pozwala mieć wątpliwości, kiedy jego wystąpienie będzie nas kwalifikowało do uzyskania świadczenia. Dla przykładu: jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia odszkodowanie w razie utraty kończyny, może w dokumentacji zaznaczyć, że powodem tego musi być wyłącznie uraz i to właśnie jego odnotowanie będzie upoważniało do wypłaty stosownej rekompensaty.

Ubezpieczenie na wypadek choroby jak wysokie może być odszkodowanie?

Wszystko jest zależne od tego, na jaką sumę się ubezpieczyliśmy. Dodatkowo w OWU powinna zostać zawarta szczegółowa tabela procentowa pokazująca, jaka rekompensata przysługuje nam w przypadku konkretnego urazu czy schorzenia. Wiadomym jest, że odszkodowanie w razie amputacji kończyny będzie inne niż wówczas, gdyby zdiagnozowano u nas złośliwego guza mózgu. Pod uwagę należy również wziąć czas, w jakim ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczenia zazwyczaj jest to okres 30 dni od momentu dostarczenia odpowiednich dokumentów.

Suma ubezpieczenia wpływa też na wysokość składki, jaką będziemy płacić za polisę. Dlatego konieczne jest dostosowanie konkretnego wariantu do naszych możliwości finansowych ochrona będzie obowiązywała tylko wtedy, kiedy będziemy regularnie uiszczać stosowne należności.

Co zrobić, by uzyskać świadczenie z tytułu ubezpieczenia na wypadek choroby?

Nie da się ukryć, że im szybciej zgłosimy się do ubezpieczyciela i dostarczymy wszystkie dokumenty, tym szybciej otrzymamy odszkodowanie. Dlatego też ważna jest znajomość samej procedury informowania o wystąpieniu choroby bądź urazu może znacznie się różnić w zależności od towarzystwa, jednak zawsze konieczne jest przesłanie odpowiedniego wniosku wraz z dokumentacją medyczną potwierdzającą diagnozę. Jest przy tym ważne, by dokumentacja rzeczywiście była kompletna, w przeciwnym wypadku procedura przyznania rekompensaty może znacznie się wydłużyć.

Zgłosić się w sprawie odszkodowania nie musimy osobiście, choć oczywiście jeśli tylko pozwala nam na to stan zdrowia jak najbardziej możemy się wybrać do najbliższej placówki ubezpieczyciela i tam złożyć wniosek. Z reguły jednak wystarczy przesłać komplet dokumentów drogą elektroniczną lub za pomocą tradycyjnej poczty.

Kiedy możemy nie dostać odszkodowania z ubezpieczenia?

Podobnie jak inne polisy, także ubezpieczenie na wypadek choroby obejmuje tzw. wyłączenie odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania. Takie wyjątki muszą być doprecyzowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z ich treścią.

Ubezpieczyciel może przykładowo nie wypłacić świadczenia wówczas, gdy:

  • doszło do próby samobójczej;
  • problemy zdrowotne wynikają z wad wrodzonych;
  • zachorowanie zostało stwierdzone przed podpisaniem umowy;
  • uszczerbek na zdrowiu wynika z dobrowolnego uczestnictwa w akcie przemocy;
  • do urazu doszło na skutek prowadzenia samochodu bez posiadania odpowiednich uprawnień.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf