Blisko 140 nowych budek lęgowych dla ptaków pojawiło w częstochowskich parkach i na terenach zieleni miejskiej. To efekt realizacji zadań zgłoszonych w Budżecie Obywatelskim. Od grudnia rozpoczęło się też zimowe dokarmianie ptaków.

W ostatnim okresie w ramach realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta zlecił montaż 139 budek dla ptaków, w tym 81 sztuk dla mniejszych ptaków (np. sikor) i 58 – dla ptaków większych (np. szpaków). Budki zostały zamontowane na terenach miejskiej zieleni, w lokalizacjach wskazanych przez ornitologa.

Budki lęgowe dla ptaków zawisły na terenie dzielnic Częstochówka–Parkitka, Podjasnogórska, Stare Miasto oraz Śródmieście. Koszt prac wyniósł 6,5 tys. zł.

W centrum miasta nowe budki pojawiły się w pasażu środkowym III alei Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Kossak-Szczuckiej, przy placu Biegańskiego, przy ul. Żwirki i Wigury, na skwerze przy alei Kościuszki oraz na pasie zieleni rozdzielającym aleję Jana Pawła II - na odcinku od ul. św. Jana do ul. Popiełuszki. Sporo budek lęgowych zawisło np. też na drzewach przy ul. Bialskiej i Okulickiego (na terenie miejskiego parku przy osiedlu Parkitka).

W przyszłym roku w mieście pojawią się kolejne „domki” dla ptaków, bo kolejne inicjatywy powieszenia budek lęgowych w kilku dzielnicach zyskały uznanie w czasie głosowania nad Budżetem Obywatelskim na 2021 r.

Z początkiem grudnia Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął też zimowe dokarmianie ptaków. Podobnie jak w latach poprzednich, ustawiono w tym celu 3 karmniki, z czego 2 są usytuowane w parkach podjasnogórskich a 1 przy Promenadzie Niemena. Przy każdym z karmników pojawiła się również tabliczka zawierająca podstawowe informacje na temat dokarmiania ptaków. Obsługa karmników polega na uzupełnianiu karmy 2 razy w tygodniu, oraz usuwaniu ewentualnych uszkodzeń. Ptaki dokarmiane są odpowiednimi dla większości gatunków nasionami, głównie słonecznika. Dokarmianie będzie prowadzone do końca marca 2021 r. (koszt akcji to 2,3 tys. zł).


na podstawie informacji z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM