Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak dążyć do minimalizmu w naszej szafie

Minimalizm to coraz popularniejszy na świecie, także w Polsce, sposób na organizację życia. Jego głównym założeniem jest wyrwanie się z konsumpcyjnego stylu życia, pozbycie się nadmiaru i nauczenie się cieszyć tym, co mamy. Aby zacząć podążać według tych zasad, musimy najpierw pozbyć się tego, czego nie potrzebujemy. Nie jest to proste, ale dzięki temu małemu poradnikowi dobrze rozpoczniesz swoje przygotowania do minimalizmu.

Zacznij od przejrzenia szafy

A pod hasłem „szafa” kryją się głównie ubrania, bo to z nimi większość z nas ma problem. Lubimy mieć duży wybór i często gromadzimy niepotrzebne części garderoby, które ubieramy dwa razy albo nawet wcale. Potem takie ubrania zajmują nam tylko miejsce w szafie lub na wieszaku. Dlatego każde większe porządki i drogę do minimalizmu powinniśmy zacząć właśnie od tej strefy. Na początek tylko przejrzyj to, co się w niej znajduje i uporządkuj każdy egzemplarz tematycznie: spodnie do spodni, sukienki do sukienek itd., żeby łatwiej było Ci zrozumieć, co masz i ile tak naprawdę z tego wysokiego potrzebujesz i na co dzień używasz.

Posegreguj ubrania bez sentymentów

Gdy będziesz miała już ułożone ubrania, rozdziel je ponownie, tym razem na trzy różne grupy: te, które chcesz zachować, te, które nadają się tylko do wyrzucenia i te, których nie używasz. Bądź w tym bezwzględna. Nie bój się oceniać nawet tych ubrań, z którymi wiążesz pozytywne wspomnienia. Jeśli czegoś nie nosisz, pozbądź się tego. Możesz na tę potrzebę wprowadzić dodatkowe kryterium: ubrania, które nosiłam w czasie ostatnich sześciu miesięcy. Jeśli w tym czasie czegoś nie założyłaś, najpewniej nie zmieni się to w najbliższym czasie, a jeśli naprawdę będziesz czegoś potrzebowała, zawsze będziesz mogła to dokupić, na przykład sukienkę na wesele czy strój sportowy.

Zorganizuj swoje miejsce w szafie

Poza uprzątnięciem swoich ubraniowych zbiorów ważne jest też znalezienie dla nich dogodnego miejsca. Jeśli do tej pory ubrania leżały niepoukładane na półkach czy były byle jak powieszone na wieszakach, czas nadać im ich własne miejsce. W tym celu bardzo przydadzą Ci się klucze, według których będziesz trzymała w szafie swoje ubrania. Może to być na przykład klucz kolorystyczny, czyli wieszanie ubrań po kolei kolorami, ignorując, jaką częścią garderoby są. Jeśli nie masz wieszaków, znajdź dla siebie optymalny sposób składania ubrań, który będzie dla Ciebie szybki, prosty, a jednocześnie poskładane ubrania nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca w nowo sprzątniętej szafie.

Sprzątnij powierzchnie w szafie

Jeśli wyjęłaś ze swojej szafy wszystkie ubrania tak, że półki pozostały puste, dobrym pomysłem będzie przetrzeć je środkiem czyszczącym, nawet jeśli na pierwszy rzut oka są one czyste. W naszych ubraniach mieszka wiele roztoczy, które gromadzą się w naszej szafie, nie mówiąc już o kurzu, który nawet jeśli Cię nie uczula, to może podrażniać twoje zatoki. Przetarcie półek może być dla nas także symboliczne. Sprzątamy przestrzeń po naszym starym stylu życia, aby zrobić na nich miejsce na minimalizm. Możesz też zakupić specjalne organizery na bieliznę lub inne części garderoby, jeśli jeszcze z nich nie korzystałaś, co pomoże Ci dłużej utrzymać w szafie porządek.