Czy warto zdecydować się na implant zębowy?

Wiele osób w dzisiejszych czasach nie ma czasu na tak ważną kwestię jak chociażby regularne wizyty u dentysty. Z czasem mogą pojawić się więc braki w uzębieniu, które jednak można w sposób profesjonalny uzupełnić za pomocą implantów. Czy takie rozwiązanie ma sens i czy implanty zębów stanowią dobre rozwiązanie dla każdego, który chciałby poprawić własny komfort życia?

Zalety implantów zębowych

Wiele osób wciąż do końca nie dowierza w to, że implanty są dobrym rozwiązaniem. Obawiają się bólu i powikłań. Jednak dzisiaj, przy zastosowaniu nowoczesnych metod implantologii stomatologicznej można znacząco zminimalizować ból. Kiedyś, dość często stosowane rozwiązania w postaci ruchomym protez protetycznych powoli odchodzą w zapomnienie i coraz częściej, w trosce o jakość życia pacjenta, proponuje się nowoczesne implanty zębowe. Ogromną zaletą implantów zębowych jest między innymi to, że wyglądają i prezentują się jak naturalne zęby. Związane to jest również z tym, że funkcjonują jak prawdziwe zęby, a więc po krótkim czasie pacjent przyzwyczai się do implantu i nie będzie zauważał różnicy między swoimi naturalnymi zębami, a implantami.

Należy też wspomnieć o tym, że stosowanie implantów pomaga przy zachowaniu odpowiedniej struktury kostnej szczęki pacjenta. W przypadku braku zęba lub zębów z czasem dochodzi do zaniku nieużywanej kości, co w konsekwencji może doprowadzić do zmiany wyglądu twarzy. Nietrudno się domyślić, że implanty są na całe życie, więc nie ma konieczności ich wymiany, jest to więc inwestycja, która musi się opłacać.

Na czym polega wszczepienie implantu zębowego?

Implant umieszcza się bezpośrednio w kości pacjenta, a po pewnym czasie implant zrasta się z kością – czas ten może potrwać około 6 miesięcy. Zanim jednak to nastąpi należy udać się do specjalisty i ocenić stan uzębienia. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach jest możliwe wszczepienie implantu. Niekiedy, w przypadku, gdy zbyt długo brakowało w pewnym miejscu zęba może być konieczna odbudowa kości przed właściwym zabiegiem implantologii stomatologicznej. Po tym jak implant zrośnie się właściwie z kością pacjenta można przystąpić do drugiego etapu. Polega on na wkręceniu śruby, która przyspiesza gojenie się miejsca z implantem. W ostatnim etapie następuje umieszczenie właściwej korony zębowej. Istnieje możliwość wykonania tylko jednego etapu w trakcie którego wykonuje się tylko jeden zabieg chirurgiczny – umieszcza się implant oraz śrubę gojącą. Decyzja w jaki sposób zostanie wykonane wszczepienie implantu konsultuje się indywidualnie z każdym pacjentem.