Nowoczesny przemysł wymaga stosowania coraz bardziej wyrafinowanych metod montażowych, które umożliwiają produkcję zminiaturyzowanych komponentów zbudowanych z metali, plastików i szkła o zróżnicowanych parametrach fizykochemicznych. Dzięki rozwojowi systemów dozujących płyny oraz kleje montażowe możliwy stał się postęp w dziedzinie miniaturyzacji, jak również poprawy wydajności procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych. Ponadto precyzyjne odmierzanie cieczy obniżyło jednostkowe koszty wytwarzania elementów.
Rola igieł w procesie klejenia z użyciem systemów dozujących
Powszechnie stosowane w systemach dozujących profesjonalne igły mogą być stosowane w dowolnym sektorze nowoczesnego przemysłu. Aplikatory umożliwiają dokładne dozowanie klejów, a jednocześnie perfekcyjne pozycjonowanie w miejscu, gdzie substancja powinna być nałożona. Pozwalają na uzyskanie połączeń o doskonałej jakości i długiej żywotności. Spoiny są niepodatne na działanie sił zrywających i uderzenia mechaniczne, a także odporne na zjawiska korozji i ekspozycję na promieniowanie słoneczne.
Uniwersalne igły EFD, które możemy spotkać w wielu zakładach przemysłowych, zapewniają laminarne kształtowanie strumienia cieczy, a ich tępe zakończenia ograniczają ryzyko uszkodzeń w przypadku kontaktu z delikatną powierzchnią montażową. Na rynku dostępne są również specjalistyczne aplikatory z wkładką teflonową przeznaczone do nakładania substancji o wysokiej reaktywności chemicznej, oferuje je np. polska firma AMB Technic. W przypadku wolno reagujących smarów i olejów stosuje się natomiast elementy zakończone pędzelkiem ułatwiającym rozprowadzanie.
Precyzyjny montaż z zastosowaniem metody wolumetrycznej
Profesjonalne systemy dozujące umożliwiają również montaż z zastosowaniem nowatorskiej i praktycznej metody wolumetrycznej. Stanowi ona doskonałą alternatywę dla konwencjonalnej technologii wykorzystującej zjawiska czasowo-ciśnieniowe. Jest idealnym wyborem w przypadku konieczności montażu z użyciem płynów o zmieniającej się lepkości. Niweluje ryzyko stwardnienia cieczy montażowej wewnątrz aplikatora i znacznie przyspiesza procesy produkcyjne. Pozwala na działanie linii technologicznej, niezależnie od zmian właściwości kleju pod wpływem wahań temperatury czy ciśnienia.
Korzyścią wynikającą ze stosowania systemów dozujących do metody wolumetrycznej jest również możliwość pracy ze zmienną prędkością. Umożliwia to synchronizację z obecnymi w ciągach produkcyjnych czujnikami oraz kamerami pomiarowymi, a w efekcie wprowadzanie bieżącej korekcji błędów ruchu i zmianę szybkości posuwu taśmy w zależności od potrzeb. W ten sposób nie tylko podnosimy wydajność procesu, lecz również ograniczamy ryzyko strat, które są zazwyczaj wykrywane na etapie kontroli jakości wytworzonych komponentów.
Zalety procesu klejenia przy wykorzystaniu systemów dozujących
Specjalistyczne procesy klejenia przy wykorzystaniu systemów dozujących to rozwiązania, których zastosowanie niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Wśród ich zalet warto wymienić:
- wyraźny wzrost wydajności linii technologicznej,
- redukcję jednostkowych kosztów produkcji elementów,
- możliwość znacznej miniaturyzacji komponentów,
- bezproblemową pracę z klejami o zróżnicowanych właściwościach,
- doskonałą precyzję odmierzania oraz aplikacji płynów,
- idealną synchronizację urządzeń do dozowania z ciągiem produkcyjnym,
- niewielkie koszty eksploatacyjne oraz serwisowe.
Warto wspomnieć, iż obecnie można stosować systemy pozwalające na wydajną i dokładną pracę z częstotliwością aplikacji na poziomie nawet 20 kHz. Profesjonalne rozwiązania znajdują zastosowanie w wielu obszarach, m.in. produkcji komponentów medycznych, wytwarzaniu paneli PV czy tworzeniu uszczelnień maszyn.