Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, pomimo pandemii rozpoczyna się i w Częstochowie. Jego motywem przewodnim w tym roku jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”

Z jednej strony ma to być więc promocja ambitnych celów - osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 roku, z drugiej, podkreślenie znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich.

Chociaż cel długoterminowej strategii jest odległy, kampania ETZT 2020 ma zachęcać do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych.

W programie tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który w Częstochowie odbywa się już po raz piętnasty znalazły się m.in. akcje informacyjne dotyczące zachowań rowerzystów i pieszych, prawidłowego i bezpiecznego korzystania ze ścieżek rowerowych, piesze i rowerowe wycieczki po dzielnicy, joga w plenerze, spacery edukacyjne, nordic walking, konkurs plastyczny. Obchody zakończy „Dzień bez samochodu”. Wtedy, 22 września będzie można jeździć przez pierwszą godzinę rowerem miejskim za darmo. Szczegóły na załączonym plakacie.

 

Organizatorami tegorocznej edycji ETZT w Częstochowie są Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy; Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie; Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w  Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Lisiniec; Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Podaj Dalej" - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Mirów; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Błeszno; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Dźbów; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Grabówka; Fundacja Dla Rozwoju – Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Śródmieście; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Północ; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Podjasnogórska; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie - Dzielnicowy Ośrodek Społeczności Lokalnej Ostatni Grosz; Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA oraz Nextbike Polska.