UM Częstochowa: 10-LECIE ELEKTROCIEPŁOWNI W CZĘSTOCHOWIE

3 min czytania

Elektrociepłownia Fortum w Częstochowie właśnie obchodzi swoje 10-lecie. Z okazji jubileuszu firma zorganizowała debatę nt. zmian w energetyce, jakie dokonały się w Polsce i Europie przez ostatnie 10 lat.

Debata w sposób szczególny dotyczyła wpływu koncepcji Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jak wybudowana 10 lat temu elektrociepłownia wpłynęła na samą Częstochowę?

Elektrociepłownia, w jaką zainwestowało Fortum była na pewno inwestycją bardzo potrzebną w Częstochowie. To było i jest optymalne rozwiązanie dla miejskiego systemu ciepłowniczego, zarówno pod względem technicznym, ekonomicznym, jak i środowiskowym. Realizacja inwestycji wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta w zakresie zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną. Prowadzone przez Fortum kolejne inwestycje służą efektywności energetycznej oraz ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Dla tej efektywności, ekologii i ekonomiki najlepszym rozwiązaniem jest przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci ciepłowniczej. Dlatego dziękuję Fortum, że ciągle pracuje nad modernizacją sieci przesyłowych, bo dzięki temu bezpieczeństwo dostarczania ciepła do częstochowskich mieszkań jest z roku na rok coraz wyższe mówi Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowa, który wziął udział w debacie z okazji 10-lecia elektrociepłowni.

Dzięki wybudowaniu nowoczesnej elektrociepłowni uniknęliśmy w Częstochowie emisji ok. 3445 ton pyłu do środowiska.

Jubileusz 10-lecia to okazja do dyskusji na temat zmian, jakie dokonały się w tym czasie w energetyce, ale także podsumowań, jeśli chodzi o samą elektrociepłownię. A liczby z ostatnich 10 lat robią wrażenie wytworzyliśmy aż 6,95 TWh ciepła oraz 3,55 TWh energii elektrycznej. Aby tego dokonać musieliśmy spalić ok. 1,4 mln ton węgla żeby np. przewieźć tyle węgla, potrzebowalibyśmy ponad 900 pociągów, z których każdy liczyłby 40 wagonów. Drugim paliwem, z którego korzystamy w elektrociepłowni jest biomasa, której przez 10 lat spaliliśmy ok. 1,42 mln ton żeby zmieścić taką ilość np. do ciężarówek, musielibyśmy mieć ich 57 tys. mówi Andrzej Starzyński, kierownik elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

To właśnie możliwość współspalania biomasy czyni częstochowską instalację Fortum jedną z najnowocześniejszych i przyjaznych dla środowiska. Co istotne, udział biomasy w elektrociepłowni stopniowo wzrasta od 25% w 2010 r. do nawet 35% obecnie. Dzięki temu elektrociepłownia stała się ważnym dla miasta elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Biorąc pod uwagę fakt, że ciepło wyprodukowane w naszej elektrociepłowni stanowi aż 86% w całkowitej produkcji ciepła sieciowego w mieście, to bardzo ważne z jakiego rodzaju paliwa korzystamy. Współspalanie węgla i biomasy to rozsądny kompromis, który z jednej strony zapewnia stabilność dostaw, a z drugiej pozwala na to, by nasza instalacja była niskoemisyjna dodaje Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Elektrociepłownia Fortum od początku swojego istnienia spełnia rygorystyczne wymogi unijne, m.in. właśnie w zakresie emisyjności. Gdyby w 2010 r. inwestycja nie powstała, to stara instalacja generowałaby zdecydowanie więcej emisji.

W 2010 r. zaprezentowaliśmy częstochowianom spojrzenie w przyszłość. Wierzę, że przez 10 kolejnych lat przekonaliśmy ich, że ciepło i prąd można produkować nowocześnie, czyli efektywnie i w sposób przyjazny dla środowiska. Przy tym, innowacyjność, którą pokazaliśmy 10 lat temu z nami została stale modernizujemy elektrociepłownię, tak, by jeszcze lepiej służyła częstochowianom. I przez kolejne lata to na pewno się nie zmieni podsumowuje Andrzej Starzyński.

Źródło informacji: Fortum

Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=14507

Autor: krystian