Pompa ciepła jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o systemy grzewcze w budynkach jednorodzinnych. Wybór odpowiedniej, a do tego ustalenie miejsca jej montażu oraz oczywiście już sam montaż, odgrywa niezwykle ważną rolę. Dobierając bowiem dane urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na maksimum jego możliwości i zastosowania w konkretnym budynku. Pompa ciepła powinna być tak dopasowana do danej nieruchomości, by zapewniła ona odpowiednie ciepło, przy jednoczesnym jak najniższym zużyciu energii.
Jak dopasować pompę ciepła do danego budynku?
Dokonując zakupu pompy ciepła, należy wcześniej wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które w konsekwencji będą miały wpływ na to, jak dane rozwiązanie sprawdzi się w konkretnym budynku. Niewątpliwie istotną rolę odgrywa wyznaczenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku. Należy również zastanowić się, jaki rodzaj i jakie parametry ogrzewania chcemy w budynku zastosować. U jednych sprawdzi się lepiej ogrzewanie powietrzne, u innych z kolei wodne, w tym nisko lub średniotemperaturowe. Koniecznym elementem jest także dobranie systemu pracy pompy ciepła. Jedno bowiem stawiają na monowalentny, inni na biwalentny, jeszcze inni na monoenergetyczny. W każdym przypadku inne rozwiązanie okaże się być tym kluczowym. Istotne znaczenie mają także elementy peryferyjne. Wybierając więc typ i wielkość pompy cieplnej, należy zwrócić uwagę na wszelkie powyższe elementy, w tym również i na rodzaj źródła ciepła oraz na wymagane parametry pracy.
Odpowiednia moc cieplna budynku
Jak wspomnieliśmy powyżej, niezwykle ważną rolę odgrywa obliczenie mocy cieplnej budynku, które to określane są na podstawie norm Pn-B-03406 -1994r. i PN-B-02025:2001. Aby móc wyliczyć zapotrzebowanie danego budynku na ciepło, tym samym mając informację, jaka pompa ciepła okaże się być najlepsza, należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na ogrzewanie w zależności od typu budynku. I tak w pasywnym jest to 10W/m2, w budynku niskoenergetycznym 40W/m2, w nowym budownictwie 50 - 70W/m2, w tradycyjnym domu 80W/m2 i w starszym domu bez większej izolacji 120W/m2.
Pompa ciepła - rozpoczęcie montażu
Kiedy wszystko zostanie już sprawdzone, a my wiemy, jakie urządzenie okaże się być tym najlepszym, kolejnym, jakże ważnym krokiem jest już sam montaż pompy cieplnej. Podstawą jest lokalizacja. Sama jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana minimum 30 mm nad podłożem, tak, aby zapewnić prawidłowy odpływ kondensatu. W zależności od części kraju, należy uwzględnić przy tym warunki pogodowe, w tym przede wszystkim ilość opadów śniegu, jednocześnie zwiększając wysokość, na jakiej jednostka ma się znaleźć, aby zabezpieczyć ją przed zasypianiem śniegiem. Oczywiście niezbędny dla całego montażu jest także przewód grzejny wanny kondensatu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ustalaniu miejsca montażu jednostki? Na to, by nie montować jej blisko wjazdów do garażu czy miejsca postoju auta, by ochronić ją przed wiatrem, a w przypadku ciasnej zabudowy, by zwrócić uwagę na efekt nakładania się hałasu. Przy samym montażu jednostki, można ustawić ją na konstrukcji wsporczej lub na fundamencie na wysokości około 40 cm, stosując do tego podkładki izolacyjne. W przypadku konstrukcji wsporczej, podłoże powinno zasypać się piaskiem, następnie zastosować krawężnik, a sam odpływ poprowadzić z jednostki, gdzie jest wewnątrz krawężników wysypany żwir. W drugim przypadku, gdzie montaż ma mieć miejsce na fundamencie, należy podłączyć i zaizolować wąż odpływu kondensatu i następnie poprowadzić go przez przepust do kanalizacji lub do gruntu.
Wybór odpowiedniej firmy
Stworzenie odpowiedniego rozwiązania do ogrzewania budynku jest jednym z kluczowych elementów, na jakie każdy właściciel domu musi zwrócić uwagę. Tylko dobrze dobrane rozwiązanie, może zagwarantować 100% pełnego zadowolenia i satysfakcji wyboru. Oczywiście niezbędny jest tutaj także i profesjonalny montaż pompy ciepła, od którego tak naprawdę zależy, czy urządzenie będzie działać tak, jak powinno czy też nie. Stawiając więc na sprawdzoną, najlepszą w swoim fachu firmę, a do tego wybierając produkt z najwyższej półki, trudno mówić o złej inwestycji. Rozwiązania sprawdzone i dobrze dopasowane gwarantują pełną wydajność, nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -15stopni Celsjusza. Co więcej, urządzenie takie mają bardzo duże osiągi, gdzie skuteczne grzanie można uzyskać nawet i przy temperaturze zewnętrznej - 28 stopni Celsjusza. Ponadto, na takie urządzenia jest kilkuletnia gwarancja, dzięki czemu stawiając na nie, mamy pewność, że w razie awarii - wszystko podlegać będzie gwarancyjnej naprawie.
Wybierając montaż pompy ciepła przez firmę, ta dokona odpowiedniego jej doboru konkretnie pod nasz budynek, wyceni całość pracy, dokona założenia urządzenia, a ponadto zapewni obsługę gwarancyjną.