Każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje drugiego człowieka. Towarzystwo innych osób jest niezbędne, bo człowiek jest przecież istotą społeczną. Relacje z bliskimi, grono przyjaciół, znajomi w pracy… Na każdym kroku otaczają nas ludzie, których możemy lubić bardziej lub mniej. Bez jednych nie wyobrażamy sobie życia, inni w tym życiu po prostu są. Niestety, nie zawsze jednak wszystkie relacje są dobre i odpowiednie, nie wszystkie przebiegają prawidłowo. Bardzo często pojawiającym się problemem XXI wieku jest stalking, który może mieć swój finał w sądzie. Aby wygrać, należy zazwyczaj skorzystać z pomocy detektywa, by przedstawić dowody stalkingu i uwolnić się od swojego oprawcy.
Czym jest stalking?
Z pewnością na samym początku należy zdefiniować określenie stalkingu. Czym ono jest? Jakie są jego objawy? Kiedy dana osoba może czuć się ofiarą takiego stalkera? Wyjaśniając ten stan, najprościej powiedzieć, iż jest to forma przemocy emocjonalnej, która polega na uporczywym nękaniu drugiego człowieka. To zaborcze próby jego osaczenia, to straszenie, natrętne zachowania. Zazwyczaj stalker nie wyrządza drugiej osobie krzywdy, ale przyjemnością jest dla niego strach tej osoby i obawa o swoje zdrowie i życie. Taki człowiek czerpie radość i satysfakcję z tego, że druga osoba się go boi. W stalkingu nie ma pobicia, nie ma szkodliwości fizycznej. Na pierwszy rzut oka, nikt nie widzi w danym działaniu problemu, ale ofiara często pod wpływem psychicznego nękania, potrafi nawet targnąć na swoje życie, nie radząc sobie z zaistniałą sytuacją. Detektyw jest w takich przypadkach najlepszą pomocą, by móc z tego typu przestępcą się uporać. Mając obok siebie stalkera, trzeba jak najszybciej wnieść sprawę do sądu. Tam jednak podstawą są czyste, jasne, klarowne dowody, a takie można otrzymać tylko i wyłącznie przy pomocy profesjonalnego biura detektywistycznego.
Czym objawia się stalking?
Osoba, która prześladuje emocjonalnie inną osobą, a więc używa wobec niej przemocy emocjonalnej, nie jest na tyle przewidywalna w swoich działaniach, by łatwo można było ją zdemaskować. Zachowania stalkera bardzo często wydają się być totalnie neutralne i nieszkodliwe, a tylko ofiara takiej przemocy wie, jak ogromnym to może być dla niej problemem. Czym więc objawiają się takie działania? Co zazwyczaj podchodzi pod stalking? Na co musi zwrócić uwagę detektyw, by móc otrzymać dowody takiego zachowania?
Najczęściej pojawiającymi się są głuche, częste telefony, ciągłe wypisywanie nieodpowiednich komentarzy i wiadomości na portalach społecznościowych, pukanie do drzwi ofiary i uciekanie, śledzenie jej, podrzucanie dziwnych prezentów. Może zdarzyć się tak, że działania te będą miały charakter stresujący, ze względu na pojawiający się strach i obawę o swoje życie. Mogą również i być po prostu natarczywe, szczególnie, gdy jedna osoba zakocha się w drugiej, a ta nie jest nim w ogóle zainteresowana.
Pomoc detektywa przy stalkingu
Bardzo często trudno jest rozpoznać stalking i zdać sobie sprawę z tego, że to my konkretnie jesteśmy jego ofiarami. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której strach uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, to z pewnością można tutaj o takiej emocjonalnej przemocy mówić. W żadnym przypadku nie można jej lekceważyć. Osoba będąca w takiej sytuacji, jak najbardziej powinna skorzystać z pomocy i zgłosić sprawę konkretnym służbom. Występując przeciwko danej osobie, bez względu na to, czy ją znamy czy też nie, na pewno detektyw może okazać się niezwykle pomocny, by mógł on w pełni legalnie zebrać dowody działania stalkera, a często i poznać jego tożsamość. Korzystając z biura detektywistycznego, jak najbardziej można powiedzieć stalkingowi stanowcze NIE. Nikt z nas bowiem nie może żyć w strachu i obawie o swoje zdrowie i życie. Jest to karalne i takim zachowaniom należy powiedzieć Stop.
Co grozi za stalking?
W polskim prawie stalking jest przestępstwem i podlega on karze, zgodnie z artykułem 190a Kodeksu Karnego. Mówiąc o stalkingu, można tutaj wyróżnić dwie formy czynu. Pierwszym jest uporczywe nękanie, drugim podszywanie się pod inną osobę i wykorzystywanie jej wizerunku. Jaką karę za takie zachowania można otrzymać? Jest to kara pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku zaś, gdy ofiara podejmie próbę odebrania sobie życia na skutek poczynań stalkera, wówczas kara może wynosić od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Aby móc takie postępowanie rozpocząć, ofiara musi sama, dobrowolnie zgłosić się do organów ścigania i właśnie tam uzyskać pełną pomoc. Z pomocą detektywa na pewno będzie jej łatwiej, dlatego też warto go zatrudnić, bo może on okazać się kluczem do rozwiązania całej niemal zagadki.
Stalkingu nie można absolutnie lekceważyć. Jeśli pojawia się on w naszym życiu i nie daje normalnie funkcjonować, to jak najbardziej należy działać i z pomocą detektywa znaleźć tożsamość oraz dowody niewłaściwego postępowania takiego sprawcy.