Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Poprawa jakości powietrza na Śląsku

Poprawa jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wymaga zdecydowanych działań. Głównym źródłem zanieczyszczenia są tzw. kopciuchy, czyli kotły starej generacji na węgiel i drewno, nie spełniające podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych szkodliwych substancji. Obowiązuje uchwała antysmogowa, jednak zdaniem lokalnych aktywistów w ciągu 3 lat wymieniono 37 tys. starych pieców, czyli mniej niż 10 proc. wszystkich działających na Śląsku pozaklasowych pieców. Nie należy bagatelizować przepisów, warto zapoznać się z dopuszczalnymi rozwiązaniami ekologicznymi oraz dofinansowaniem na ich realizację.

Program Czyste Powietrze – nowa odsłona

Szacuje się, że w województwie śląskim wciąż użytkowanych jest około pół miliona kotłów pozaklasowych. Podejmowane są różne działania oraz wdrażane są programy mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Na przykład w ramach obowiązującego programu rządowego „Czyste powietrze” można ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę starych źródeł ciepła pieców i kotłów na paliwa stałe. Co ważne, od 15 maja rusza nabór wniosków w nowej, uproszczonej formule. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił, że nabór wniosków o dofinansowanie będzie prowadzony w oparciu o nowy wzór formularza oraz nowy regulamin naboru wniosków. Wspomniane zmiany dotyczą główne trzech aspektów – prostszych zasad przyznawania dotacji, krótszego czasu rozpatrywania oraz wyższego dofinansowanie dla osób o niskich dochodach.

Wnioski można składać do WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie lub za pośrednictwem gmin, które przyłączyły się do realizacji rządowego programu. Co więcej wnioski można składać także przez aplikację internetową - Portal Beneficjenta dostępny na stronie www właściwego WFOŚiGW lub poprzez serwis gov.pl (zgodnie z doniesieniami usługa ta będzie aktywowana na przełomie maja i czerwca 2020 r.)

Wymiana źródła ogrzewania na przyjazne środowisku

Ogrzewanie domu przestarzałymi metodami naraża właściciela i mieszkańców na straty. Zarówno w kontekście zdrowia poprzez wdychanie szkodliwych substancji, jaki i w kontekście domowego budżetu. W rozumieniu oszczędnych i ekologicznych rozwiązań, a także w ramach programu „Czyste Powietrze” pod uwagę można wziąć ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika. Rozwiązanie to w szczególności kluczowe jest dla tych gospodarstw domowych, które nie posiadają dostępu do sieci gazu ziemnego.

Gaz płynny może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania pomieszczeń, gotowania oraz podgrzewania wody użytkowej. Wpisuje się w ideę ochrony środowiska – podczas jego spalania uwalniane jest do atmosfery znacznie mniej dwutlenku węgla, niż w przypadku spalania oleju opałowego czy węgla kamiennego. Względy ekonomiczne również mają ogromne znaczenie. Koszty eksploatacyjne pozwolą zaoszczędzić na domowym budżecie.

W szczególności przed podjęciem decyzji warto skonsultować się bezpośrednio z dostawcą oraz wziąć pod uwagę kalkulacje doradców oraz ich opinie. Amerigas podaje przykład:

  • Przy wyborze gazu płynnego jako źródła ogrzewania ze zbiornikiem na 2700 litrów przy dochodzie 1201-1400 zł miesięcznie na osobę, możecie uzyskać do 50 % dotacji na zakup kotła z węzłem cieplnym i instalacją wewnętrzną. Dodatkowo za 1,23 zł uzyskacie zbiornik w dzierżawie od AmeriGas i ceną gwarantowaną nawet na 2 lata.

Konsultacja eksperta Amerigas dotycząca wyboru odpowiedniego rodzaju oraz pojemności zbiornika jest bezpłatna. Właściciele gospodarstw domowych często obawiają się zarówno formalności związanych z instalacją zbiornika, jak i późniejszej obsługi systemu. Tymczasem dostawcy często proponują kompleksową obsługę. Zapewniają pomoc w kwestiach technicznych, a w trosce o komfort proponują system bezobsługowy, aby domownicy nie musieli zajmować się sprawdzaniem poziomu gazu w zbiorniku, pamiętać o przeglądach czy szukać serwisu w razie awarii. W przypadku Amerigas dostępna jest także linia alarmowa 24h. Warto wziąć pod uwagę także wygodny sposób rozliczeń za zużyty gaz miesięcznie.

Według Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, na Śląsku złożono niemal 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie (łącznie 140 mln zł dotacji i 16 mln zł pożyczek). Do programu rządowego „Czyste Powietrze” od lipca 2019 roku przystąpiło 30 gmin województwa śląskiego. Mieszkańcy nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji. Tak jak wspominaliśmy powyżej, pojawia się możliwe rozwiązanie do sfinansowania także wtedy, gdy gospodarstwa domowe nie posiadają dostępu do sieci gazu ziemnego, a ich właściciele chcieliby korzystać z wygodnych rozwiązań ogrzewania domu zgodnymi z obowiązującymi przepisami prawa.