Naszą uwagę pochłania teraz – co zrozumiałe – koronawirus. Nie zniknęły jednak wszelkie inne problemy ze zdrowiem i codziennym funkcjonowaniem, z którymi zmaga się wielu z nas. W czwartek przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Solidarność z osobami autystycznymi możemy wyrazić choćby symbolicznie – w kolorze niebieskim.
Co roku o tej porze na niebiesko świecą się najbardziej znane obiekty na całym świecie – nowojorski Empire State Building, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, gmach opery w Sydney, a w Polsce m.in. warszawski Pałac Nauki i Kultury. Niebieski to bowiem kolor solidarności z autystyczną częścią światowej populacji. 2 kwietnia przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day), znany także jako Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Oprócz niebieskich iluminacji, dacie tej towarzyszą także trwające kilka dni imprezy, konferencje, spotkania i inne inicjatywy związane z autyzmem. W wielu krajach organizowane są jako Tydzień Świadomości Autyzmu, a włączają się w nie – obok specjalistycznych placówek – szkoły, uczelnie, samorządy.
Celem akcji jest uświadomienie nam, że osoby z autyzmem są być może gdzieś tuż obok, postrzegają rzeczywistość i funkcjonują w swoim własnym, często niepojętym dla nas trybie. Osoba autystyczna rozwija się, a potem prowadzi dorosłe życie zupełnie inaczej niż większość z nas. Rozmaite trudności znane jako ,,spektrum autyzmu” towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Nie ma możliwości ,,wyleczenia ich”, ale dzięki oddziaływaniom terapeutycznym da się poprawić społeczne funkcjonowanie osób, które się z nimi zmagają. Autyzm objawia się różnicami m.in. w sposobie uczenia się, komunikacji, nawiązywania relacji czy wyrażania emocji. W kontekście tego, przez co przechodzi teraz cały świat, można sobie zadać pytanie – jak osoby autystyczne dają sobie radę w czasie pandemii? Przecież nawet dla tych, którzy odczuwają świat w ,,standardowy” i ,,typowy” sposób, jest ona czymś niezwykłym, uciążliwym, trudnym i pełnym niepokoju…
Tegoroczne obchody Tygodnia Świadomości Autyzmu w Częstochowie miały wyglądać zupełnie inaczej. Plany pokrzyżowała – rzecz jasna – pandemia koronawirusa. Pod patronatem prezydenta miasta miały się odbyć m.in. konferencja naukowa, spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i studentów, happening dla przedszkolaków czy konsultacje ze specjalistami w zakresie spektrum autyzmu. W planach była także m.in. możliwość skorzystania ze specjalnej kapsuły – swego rodzaju multimedialnej instalacji, dającej choć w pewnym stopniu wgląd w sposób, w jaki mogą doświadczać świata osoby ze spektrum autyzmu. Nie będzie też – co oczywiste w kontekście wprowadzonych ograniczeń – żadnej związanej z Tygodniem Świadomości Autyzmu imprezy na pl. Biegańskiego, a takie od wielu lat odbywały się w Częstochowie.
Konieczność zachowania bezpiecznego dystansu od innych, pozostania w domach, znaczącego ograniczenia aktywności nie oznacza wcale, że nie możemy symbolicznie wyrazić pamięci o osobach z autyzmem i solidarności z nimi. Można ubrać się na niebiesko, pamiętać o niebieskich akcentach czy światłach w oknach, śledzić media społecznościowe – pewnie i tam będzie można w różny sposób solidaryzować się z osobami ze spektrum autyzmu. Być może na niebiesko rozbłysną po zmroku różne budynki, także szkoły czy przedszkola – w tym trudnym okresie z konieczności puste.
Zdjęcia dokumentujące naszą pamięć o autyzmie można przesyłać na adres mejlowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do Zespołu Szkół Specjalnych nr 23, który zawsze bardzo aktywnie włącza się w działania na rzecz upowszechnienia świadomości autyzmu wśród częstochowianek i częstochowian. Do indywidualnych form udziału w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu zachęcają także Stowarzyszenie Daj mi Czas i Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.
Warto także odwiedzić strony wymienionych szkół i stowarzyszeń pod linkami
• https://www.facebook.com/pages/category/Elementary-School/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-Specjalnych-nr-23-im-Janusza-Korczaka-w-Cz%C4%99stochowie-125878990933109/ ,
• https://www.facebook.com/pages/category/Nonprofit-Organization/Stowarzyszenie-Daj-Mi-Czas-711608112200992/
• http://www.autyzm.czest.pl
Marcin Breczko