UM Częstochowa: KOLEJNA AKTORSKA NAGRODA DLA WOJCIECHA KOWALSKIEGO

3 min czytania

Częstochowianin powrócił z nagrodą za osobowość aktorską z Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. To jedna z najważniejszych imprez środowiska teatru niezależnego w Polsce. Jej jury nagrodziło Wojciecha Kowalskiego już trzeci raz.

Podczas 41. Biesiady Teatralnej Wojciecha Kowalskiego nagrodzono główną nagrodą w kategorii indywidualnej ,,Złotą Misą Borowiny” za osobowość aktorską w przedstawieniu ,,Uwolnić słowa miłość”. Współautorem sukcesu jest towarzyszący Wojtkowi na scenie i oprawiający w ostatnich latach jego spektakle muzycznie Michał Pilarski.

To już trzecie trofeum, które częstochowski aktor zdobył podczas tych konfrontacji teatralnych dwa lata temu ,,Złotą Misę Borowiny” otrzymał za spektakl ,,Homo Sovieticus”, a wcześniej za monodram 3xTak/Rudnicki”.

Wojciecha Kowalskiego nie trzeba przedstawiać osobom interesującym się częstochowską kulturą, zwłaszcza wielbicielkom i wielbicielom niezależnych poczynań teatralnych. Aktor, happener, instruktor teatralny, animator kultury, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu 42-200 Monodram”, już w latach 90. występował w Teatrze WiFiFi, stworzonym przez adeptów polonistyki w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jest laureatem wielu festiwali i przeglądów teatralnych w całym kraju m.in. dwukrotnie otrzymał Nagrodę im. Maxa Szoca na festiwalu Fama, a za rolę w Saxofoniście” Teatru From Poland zdobył łącznie kilkanaście nagród. Pociągał go nie tylko teatr jako saksofonista był m.in. członkiem zespołu Habakuk.

10 lat temu przypadła mu Nagroda Miasta Częstochowy za całokształt pracy twórczej w dziedzinie teatru. Dzięki spektaklowi ,,Uwolnić słowa miłość” docenionym teraz w Horyńcu-Zdroju Wojciech Kowalski jesienią zeszłego roku został jednym z laureatów pierwszej edycji Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy.

Należy dodać, że pod egidą Miejskiego Domu Kultury Wojciech Kowalski od kilku lat przeprowadza filmowe wywiady z twórczyniami i twórcami częstochowskiej kultury (można je obejrzeć na kanale MDK-u w serwisie YouTube). Był też opiekunem cyklu spektakli pod hasłem ,,Alternatywa między ścianami” w ramach plenerowego cyklu kulturalnego ,,Aleje tu się dzieje!”.

Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju to jedna z najstarszych imprez środowiska teatru off-owego i amatorskiego w Polsce. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1976 roku. Organizatorami przedsięwzięcia są Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju. Biesiada początkowo mająca na celu promocję tylko lokalnych twórców szybko awansowała do rangi ogólnopolskiego spotkania nieprofesjonalnych zespołów małych form: teatrów dramatycznych, kabaretów, teatrów wizji, ruchu, poezji czy jednego aktora. W jury zasiadają znani aktorzy, reżyserzy i krytycy w dotychczasowych edycjach byli to m.in. Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska czy Kazimierz Kaczor. Zespoły rywalizują o ,,Złoty Róg Myśliwski Króla Jana” i ,,Złotą Misę Borowiny”. Nazwa pierwszej nagrody nawiązuje do wizyt Jana III Sobieskiego w tamtejszej okolicy, a drugiej do uzdrowiskowego charakteru miejscowości. Oprócz spektakli konkursowych co roku można tam obejrzeć przedstawienie gościa specjalnego uznanej i utytułowanej osobowości teatralnej sceny.

_Marcin Breczko

zdjęcie: Karol Kolba
(zdjęcie z profilu Wojciecha Kowalskiego na Facebooku)

_

Urząd Miasta Częstochowy, czestochowa.pl/, czestochowa.pl/page/7,aktualnosci.html?id=13430

Autor: krystian