- to temat konferencji organizowanej przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie miasta Częstochowy i Urząd Miasta Częstochowy, która odbyła się 10 grudnia w sali sesyjnej.
Konferencja, była ostatnim elementem, zakończonej we wtorek międzynarodowej kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć, której towarzyszyło częstochowskie hasło „Świeć przykładem – reaguj na przemoc”.
Problem alkoholizmu u któregoś z członków rodziny wpływa na całą rodzinę. Gdy domownicy uporczywie koncentrują swoje myśli wokół alkoholika, przez co nie dostrzegają zmian jakie pojawiają się w nich samych, mówimy o problemie współuzależnienia. Dzieci przejmują mechanizmy, wzorce i działania zaobserwowane w swojej rodzinie, zgodnie z metodą modelowania (syndrom DDA - Dorosłe Dziecko Alkoholika).
Alkoholizm to poważny czynnik ryzyka pojawienia się przemocy w rodzinie. Większość osób, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy ze strony bliskich, w podobny sposób będzie postępowała w życiu dorosłym, ponieważ zna tylko taki sposób radzenia sobie z problemami. Dzieciństwo naznaczone problemem alkoholizmu i przemocy rzutuje na całe życie.
Podczas konferencji "Alkohol a przemoc w rodzinie" terapeuta ds. uzależnień, Piotr Laufer mówił o zależności między występowaniem problemu alkoholowego, a zjawiskiem przemocy i o skutecznym im przeciwdziałaniu. Z kolei przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego, mł. asp. Daniel Zych wyjaśniał na czym polega procedura Niebieskiej Karty oraz kto i w jakich okolicznościach może ją założyć.