Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Jak odzyskać należne odszkodowanie?

Odzyskiwanie odszkodowań to prężnie rozwijająca się gałąź usług prawniczych – nic dziwnego, skoro rośnie znajomość praw konsumenckich i coraz więcej osób postanawia upominać się o należne im pieniądze. Nie zawsze jednak szybko znaczy dobrze – należy uważać, by nie zgodzić się np. na zbyt niską w stosunku do szkody rekompensatę.

Skuteczne odzyskiwanie odszkodowań

Prawie każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której mógł ubiegać się o odszkodowanie. Czasami, zwłaszcza w drobnych sprawach, są to przeprosiny i zwrot pieniędzy – np. za ikoniczny „włos w zupie”. Czasem jednak, gdy ulegniemy wypadkowi, walka o należne nam pieniądze może toczyć się długo – warto wtedy zwrócić się do specjalisty, dla którego odzyskiwanie odszkodowań to chleb powszedni. Dobry radca prawny pomoże nam uzyskać jak najwyższą kwotę w krótkim czasie, jednak czasami, gdy sprawa jest skomplikowana, może to wymagać więcej pracy.

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie z definicji jest rekompensatą za wyrządzoną szkodę. Najczęściej mamy do czynienia z odszkodowaniami wynikającymi ze szkody będącej winą pracodawcy, wypadku komunikacyjnego lub zaniedbania usługodawcy – np. biura podróży. W zależności od sytuacji i odpowiedzialnego podmiotu – ubezpieczyciela lub osoby prywatnej – różni się poziom trudności sprawy, wysokość należnego odszkodowania i czas trwania postępowania. Od tych czynników zależne jest też oczywiście wynagrodzenie dla radcy prawnego – korzystniej jest jednak zatrudnić dobrego prawnika i oddać mu wynagrodzenie od wysokiej kwoty, niż zapłacić mniej, ale uzyskać niższą rekompensatę. Odzyskiwanie odszkodowania to skomplikowany proces wymagający dobrej znajomości prawa, a więc niewiele osób jest w stanie samodzielnie wyegzekwować należną kwotę.

Komu należy się odszkodowanie?

Odszkodowanie należy się osobie pokrzywdzonej lub będącej ofiarą szkody – ofiara to ktoś, kto doznał np. uszczerbku na zdrowiu, o osobie poszkodowanej mówimy raczej w sytuacji, gdy usługodawca nie dopełnił swoich obowiązków, przykładowo – zapewnił usługi o niższym standardzie, niż wynikający z umowy. W każdym z tych wypadków możemy starać się o odzyskanie odszkodowania. Samo to, czy należy nam się odszkodowanie, jest dość łatwo ustalić – natomiast określenie wysokości roszczenia może być trudniejsze i może wymagać pomocy prawnika.

Odzyskiwanie odszkodowania – gdzie szukać pomocy?

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z czyichś usług, dobrze jest zapoznać się z zakresem świadczonych przez niego usług i warunkami wynagrodzenia. Można zajrzeć na stronę https://www.kancelaria-ciesielski.pl/ lub po prostu wpisać w wyszukiwarkę „odzyskiwanie odszkodowań Toruń” (lub wpisać nazwę dowolnego innego miasta). Wybór odpowiedniej kancelarii jest kluczowy w skutecznym odzyskaniu odszkodowania.