Częstochowa słynna jest na cały świat ze względu na klasztor zwany Jasną Górą, który stanowi cel pielgrzymek turystów z całego świata i dość często nazywana jest duchową stolicą Polski. Może to być też dogodne miejsce do zakupu mieszkania i osiedlenia się w tym mieście na stałe. Warto więc przyjrzeć się kilku aspektom funkcjonowania miasta i na koniec przejść do meritum, czyli kosztów związanych z cenami mieszkań w tym miejscu.

Podstawą dotarcia w każde miejsce w mieście jest dostatecznie rozbudowana komunikacja miejska. System komunikacji tramwajowej jest jednym z najpóźniej uruchomionych w Polsce, bo w roku 1959 wyruszyły na trasę pierwsze tramwaje i na dzień dzisiejszy istnieją 3 linie, które kursują na 4 trasach. Natomiast linii autobusowych jest znacznie więcej i mają większy zasięg obejmujący całe miasto oraz jego obrzeża. 26 dziennych linii autobusowych kursuje regularnie w mieście oraz 8 w terenach podmiejskich, natomiast dziennie z usług komunikacji korzysta około 96 tysięcy osób, co oznacza, że ludzie chętnie przesiadają się ze swoich aut do autobusów.

Na terenie miasta działają 3 szpitale publiczne, które gwarantują opiekę również w święta oraz nocą, poza godzinami pracy zwykłych ośrodków zdrowia. W kwestii edukacji na terenie Częstochowy działa 50 szkół podstawowych, ale na szczególą uwagę zasługuje to, że miasto posiada rozbudowaną sieć szkół wyższych, bo jest ich 8, w tym największą i najsławniejszą jest Politechnika Częstochowska.

W takim mieście nie musimy się więc martwić o właściwą edukację naszych dzieci, ani o kwestie związane z dostępem do opieki zdrowotnej. Warto więc przyjrzeć się temu jak kształtują się ceny mieszkań na rynku pierwotnym. Patrząc na średnią cenę mieszkania w Częstochowie – prawie 600 tysięcy złotych według portalu rynekpierwotny.pl – można odnieść wrażenie, że jest to jeden z największych kosztów w porównaniu do innych miast, nawet w Krakowie nie ma tak wysokich cen jak w Częstochowie, nawet gdy chodzi tylko o mieszkania pod inwestycje. Może to wynikać z tego powodu, że liczba ofert (31 mieszkań na sprzedaż) jest bardzo mała, ale warto zauważyć, że są to w większości mieszkania o dużej powierzchni, więc one wpływają na wyższą cenę średnią. Nowe mieszkania w Częstochowie posiadają dość niską cenę za m2, nie przekraczającą 4 500 zł, takich ofert jest najwięcej, bo 26. Za niską cenę idzie też wyższy średni metraż wynoszący niewiele ponad 90 m2, co stanowi dość duży obszar nawet jak na dużą rodzinę. Można przebierać wśród ofert mieszkań do 250 000 zł, a największym wyborem charakteryzują się mieszkania w cenach od 450 000 zł do 650 000 zł, co ciekawe można znaleźć w ogłoszeniach też mieszkania przekraczające magiczną barierę miliona. Jeśli chodzi o ilość pokojów to nie jest już tutaj tak różowo, bo standardem są czteropokojowe mieszkania i w ofercie, bez względu na metraż, nie znajdziemy pięciopokojowych lub więcej. Natomiast bez względu na ilość pokoi trzeba przyznać, że w większości są to obszerne mieszkania, bo największą grupę ofert – 12 ogłoszeń – stanowią mieszkania, których obszar łączny jesty większy od 120 metrów kwadratowych. Oferują więc pokaźną ilość miejsca w porównaniu do niewielkopowierzchniowych ofert z innych miast.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Rynek nieruchomości w Częstochowie