Przy zakupie rzutnika możemy sugerować się opiniami dostępnymi w internecie, czy też zestawieniami najlepszych modeli na rynku, natomiast o wiele lepiej dokonać wyboru samodzielnie. Znacznie pomoże nam znajomość chociaż podstawowych funkcji i parametrów urządzeń tego typu.

Dobry rzutnik pozwoli nam przede wszystkim z zapartym tchem podziwiać wszelkie produkcje kinowe. Każdy z nas przecież na pewno marzy o tym, aby posiadać namiastkę kina w swoim domu. Co więcej, projektory doskonale sprawdzą się też podczas grania na konsoli, a także podłączając do nich kino domowe. Nie można jednak takiego urządzenia wybrać na chybił trafił. W tym wypadku, bardzo łatwo bowiem wybrać sprzęt, który nie będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Bez względu na to, czy potrzebny jest nam profesjonalny rzutnik do sporych konferencji, czy też projektor do domu, musimy mieć na uwadze kilka istotnych parametrów.

Technologia wyświetlania w rzutniku

Kupując projektor, spotkamy się z wieloma różnymi technologiami, które odpowiadają za wyświetlanie obrazu. DLP i 3LCD, to obecnie dwie podstawowe, natomiast LCoS to technologia nieco bardziej zaawansowana, którą wykorzystuje się w rzutnikach z „wyższej półki”. Niekiedy spotkamy się też z urządzeniami, które posiadają laser bądź diody LED, jako źródło światła. Pojawiają się też projektory, które mają tzw. krótki rzut.

Tak naprawdę, wszystkie z wymienionych technologii posiadają jakieś wady oraz zalety. DLP, z pewnością będzie lepszym wyjściem dla domu, natomiast 3LCD sprawdzi się w biurowych warunkach. Jeżeli chodzi o krótki rzut, jawi się on jako popularne rozwiązanie dla biurowych projektorów multimedialnych, aczkolwiek w sprzęcie do kina domowego jest spotykany o wiele rzadziej. Nawet jeśli odnajdziemy taki rzutnik, z pewnością będzie on bardzo drogi.

Zastosowanie urządzenia, zgodne z naszymi potrzebami

Już przechadzając się między sklepowymi półkami zauważymy, że istnieje podział na projektory przeznaczone dla firm oraz do kin domowych. Projektor biurowy, najczęściej będzie się charakteryzował lepszą jasnością, natomiast słabsze będzie odwzorowanie kolorów, a rozdzielczość niższa. Zauważymy też, że proporcje ekranu w tych urządzeniach będą lepiej dostosowane do komputerów, niżeli filmów. Dodatkowo, posiadają tak skonstruowane oprogramowanie, które sprawdzi się na konferencjach i wykładach.

Jeżeli postawimy na rzutnik multimedialny odpowiedni dla kina domowego, spotkamy się niejednokrotnie z dedykowanym, wbudowanym odtwarzaczem multimedialnym, ze specjalnymi trybami do wyświetlania gier i filmów, a także odtwarzaczem płyt. Różne będą też tryby dostosowania obrazu i wszystkich innych ustawień. W modelach domowych chodzi o to, aby uzyskać jak najbardziej naturalny obraz. Będzie to zauważalne szczególnie w sprzętach, za które należy zapłacić więcej.

Na co zwrócić uwagę kupując rzutnik?

Żywotność lampy

Często spotkamy się z ze stwierdzeniem, że problemem może być żywotność lampy. Mimo, że jej wymiana faktycznie jest droga, 4000 godzin żywotności to ponad trzy lata użytkowania projektora, przynajmniej po trzy godziny dziennie.

Co więcej, użytkowanie projektora różni się od tego, jak wygląda to w wypadku telewizora. W końcu nie służy on do wielogodzinnego oglądania telewizji w tle. Przy kilku seansach tygodniowo, średniej klasy projektor z łatwością posłuży nam ponad pięć lat, a jako, że technologia się wówczas rozwinie, będzie to doskonała okazja to zakupu nowego modelu. Kupując rzutnik cena jest istotna, natomiast nie warto kupować najtańszych modeli.