Prawo zmienia się na korzyść konsumenta w kwestii pożyczek

Drastyczna zmiana prawna zmienia na korzyść konsumenta kwestie związane z pożyczkami w Polsce.

Mowa tutaj o znacznym zmniejszeniu kwoty procentowej związanej z czynnościami pozakredytowymi. Spoglądając w przeszłość, w marcu 2016 weszła w życie ustawa antylichwiarska, ale tak naprawdę nie zmieniła ona praktycznie nic. Przynajmniej tak to widzi rząd.

Na kanwie tych przeszłych wydarzeń powstaje nowe prawo, które zmniejsza kwotę opłat pozakredytowych do 10% z obecnych 55%. Procentowa zmiana kwoty jest dość znaczna, tym bardziej, że początkowo rząd proponował obniżenie tej kwoty do 20% przy kosztach niezależnych od okresu kredytowania oraz do kwoty 25% przy kosztach zależnych od czasu kredytowania. Jednak ostatecznie stanęło na 10%. Jest to limit, który nie może zostać przekroczony przez pożyczkodawcę przy udzielaniu kredytu, które to prawo wchodzi dopiero w życie. Można tą zmianę nazwać wyjątkowo rewolucyjną, bo nie jest to tylko kosmetyczna korekta, ale może spowodować lekkie poruszenie na rynku kredytów typu chwilówki. Jak rząd uzasadnił tą zmianę? Podmiot, który udziela kredytów i pożyczek powinien zarabiać głównie na oprocentowaniu - a więc na jasnej i wyraźnie porównywalnej informacji co do samej pożyczki, a nie na opłatach dodatkowych, marżach lub prowizjach. Zwykle dlatego, że te koszty dodatkowe przewyższają cenę rzeczywistą ponoszoną przez podmiot udzielający takiej pożyczki lub kredytu.

Dla zwykłego konsumenta oznacza to szereg korzyści. Z pewnością są to niższe koszty dodatkowe oraz bardziej klarowna informacja o tym ile tak naprawdę zapłaci za wzięcie takiej pożyczki. Bardziej miarodajne staje się też porównanie różnych ofert pożyczkowych opierając się głównie na ich oprocentowaniu, a nie na szukaniu informacji o kosztach dodatkowych. Na rynku działa ogromna ilość firm pożyczkowych, więc wyłuskanie oferty odpowiedniej dla nas może stanowić nie lada wyzwanie. W związku z nowymi zmianami prawnymi takie wyszukiwanie powinno być dla nas zdecydowanie łatwiejsze i owocniejsze, jeśli będziemy mieć na względzie to, aby uważnie przyglądać się takim umowom i sprawdzać również koszty dodatkowe. Można poczytać więcej na ten temat w artykule "Szybka pożyczka - jak wybrać najlepszą?"