Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na drodze krajowej nr 91 w miejscowości Lipicze. Kierujący Oplem wykonując manewr wyprzedzania zderzył się czołowo z prawidłowo jadącą motorowerzystką. 42-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu.

W piątek po godzinie 21.00 dyżurny miejski otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Lipicze. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do wypadku na drodze DK-91 doszło w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą. Widoczność ograniczona była do około 4 metrów. 47-letni mężczyzna, kierując pojazdem marki Opel podczas manewru wyprzedzania czołowo zderzył się z jadącą prawidłowo 42-letnią motorowerzystką. W wyniku doznanych obrażeń kobieta zginęła na miejscu.

Poruszanie się po drodze w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza wymaga od uczestników ruchu zachowania szczególnej ostrożności. Mgła znacząco ogranicza widoczność i utrudnia bezpieczną jazdę, dlatego ważne jest, aby poruszać się z prędkością dostosowaną do panujących warunków, pozwalającą kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Należy również pamiętać o tym, że podczas mgły nawierzchnia jezdni może być mokra, co niebezpiecznie wydłuża drogę zatrzymania pojazdu. Apelujemy do kierowców o rozsądek i wyobraźnię, by każdy uczestnik ruchu drogowego mógł bezpiecznie dotrzeć do celu.

Art. 30 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  • kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
    • włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
    • poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
  • kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
    • włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
    • korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.