Projektor LED – dlaczego warto go wybrać?

Projektor LED to urządzenie audiowizualne, wykorzystujące diody elektroluminescencyjne zamiast tradycyjnej lampy halogenowej. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, bardzo atrakcyjnych dla użytkowników. Czym model z diodami LED wyróżnia się na tle standardowych rozwiązań i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Najważniejsze różnice pomiędzy projektorem LED a tradycyjnymi modelami

Sprzęt audiowizualny, przeznaczony do wyświetlania filmów i prezentacji, znajduje zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w biznesie. Powinien zapewniać odpowiednią jasność obrazu i kontrast kolorów, aby wszystkie szczegóły pokazywanych materiałów były widoczne dla odbiorców. Projektor LED to nowoczesne rozwiązanie wśród sprzętów tego typu – różni się od nich tym, że zamiast lampy halogenowej, wykorzystuje światło diod elektroluminescencyjnych. Taka zmiana ma ogromne znaczenie dla wielu aspektów, w tym żywotności oraz funkcjonalności urządzenia. Jakie są największe różnice, spowodowane przez zastąpienie tradycyjnego oświetlenia diodami LED?

  1. Żywotność urządzenia – powszechnie stosowane w projektorach lampy halogenowe posiadają żywotność od 1000 do 5000 godzin. Ich wymiana jest przy tym bardzo droga i często nieopłacalna. W przypadku projektorów LED, mamy do czynienia ze znacznie dłuższym czasem zużycia diod – wytrzymują one od 10 000 do 20 000 godzin, co znacznie przedłuża żywotność urządzenia. Dzięki temu zazwyczaj nie ma konieczności wymiany oświetlenia w modelach tego typu, ponieważ nawet przy intensywnej eksploatacji zachowują swoje właściwości przez wiele lat.
  2. Niskie zużycie energii – diody elektroluminescencyjne mają 10-12 W mocy, co jest wynikiem znacznie niższym, niż w przypadku stosowanych tradycyjnie lamp halogenowych (200-300 W). W efekcie zapotrzebowanie na energię elektryczną całego urządzenia jest niewielkie, co przekłada się na większą oszczędność, a także sprawia, że jest bardziej ekologiczne. Wpływa to także na funkcjonalność – projektory LED mogą działać bezprzewodowo, korzystając z wbudowanej baterii, która wystarcza na kilka godzin pracy urządzenia.
  3. Wysoka funkcjonalność – projektory stosujące tradycyjne lampy muszą się rozgrzewać, aby uzyskać odpowiednią jasność obrazu. W przypadku diod elektroluminescencyjnych nie ma takiej potrzeby – są gotowe do pracy już w kilka sekund po włączeniu urządzenia. Po zakończeniu pracy nie trzeba ich więc chłodzić przed schowaniem, ponieważ przez cały czas zachowują temperaturę na stabilnym poziomie.
  4. Kompaktowy rozmiar – zastosowanie technologii LED ma także znaczenie dla gabarytów urządzenia – może być ono znacznie mniejsze, niż w przypadku standardowych rozwiązań, dzięki czemu dostępne są większe możliwości odnośnie jego transportu czy instalacji. Można swobodnie stosować je w podróży czy na świeżym powietrzu.

Projektory LED a technologie projekcji

Projektor LED określa typ oświetlenia, jaki jest zastosowany w danym urządzeniu, nie mówi jednak nic o technologii projekcji, niezależnej od tego, czy źródłem światła są diody elektroluminescencyjne, czy lampa halogenowa. Dostępne są modele wykorzystujące różne technologie, w tym:

  • LCD, czyli liquid-crystal display, oznaczającą wykorzystanie ciekłych kryształów,
  • DLP, czyli Digital light processing, oznaczającej cyfrowe przetworzenie światła, wykorzystujące do jego odbicia lub rozproszenia lustra,
  • LCOS, czyli liquid crystal on silicon, która łączy powyższe technologie, stosując ciekłe kryształy oraz lustra.

Projektor LED – wygoda i funkcjonalność w atrakcyjnej cenie

Projektor LED jest rozwiązaniem o bardzo długiej żywotności, dlatego jest chętnie wybierany przez klientów. Charakteryzuje go także niskie zużycie prądu, dzięki czemu jest bardziej przyjazny dla środowiska i oszczędny w użyciu. Sprawdza się doskonale zarówno przy wyświetlaniu filmów, jak i prezentacji, dzięki czemu znajduje zastosowanie w biznesie i w domu.