Bardzo specyficzne warunki w pracy, w połączeniu z konkretnymi obowiązkami sprawiają, że aby działania były w pełni efektywne, wymagane jest zastosowanie narzędzi, które posiadają specjalne właściwości. Przykładem są firmy call center i biura obsługi, gdzie panuje hałas i układ open-space, pracownicy głównie przeprowadzają rozmowy telefoniczne, a aby sobie z tym radzić każdy musi posiadać noise reduction headset.

Wystarczy zastanowić się tylko czy jesteśmy w stanie pracować pod presją, kiedy wszystko wokół sprawia, że nasza koncentracja jest na najniższym możliwym poziomie. Tylko niewielki procent populacji jest odporny na stres i potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu, mimo tego, że silnie oddziałują czynniki rozpraszające. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest noise reduction headset, który sprawia, że zamykając oczy, jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że samotnie przebywamy w danym pomieszczeniu.

Aktywna redukcja szumów

Najnowocześniejsze modele zestawów słuchawkowych do biura, mają zaimplementowane bardzo skuteczne systemy aktywnej redukcji szumów. Ich funkcjonowanie nie jest jednak aż tak złożone, jak mogłoby się wydawać. Wszystko rozpoczyna się od analizy fal napływających z otoczenia docierających do uszu. Kolejno, dochodzi do wygenerowania fal przesuniętych w fazie i odwróconych, które dodatkowo posiadają amplitudę i częstotliwość o identycznych parametrach. W wyniku tego dochodzi do interferencji fal. Jest to zjawisko, które polega na tzw. superpozycji – innymi słowy, wzajemnemu znoszeniu się oraz wygaszaniu niepożądanych dźwięków.

Nie zawsze jednak efekty jakie niesie za sobą opisana technologia, są zadowalające dla wszystkich. Dużo zależy od tego, jakie podejście zaprezentował producent do omawianej kwestii. Systemy redukcji szumów, czasami są traktowane po macoszemu, czego wynikiem są późniejsze negatywne opinie dotyczące konkretnego modelu słuchawek.

Konstrukcja zapewniająca wygłuszenie

Wydaje się, że wariantem skuteczniejszym będzie połączenie aktywnej redukcji szumów z odpowiednio dobraną konstrukcją urządzenia. Można wyróżnić pod tym względem trzy, najpopularniejsze wersje słuchawek. Otwarte, półotwarte oraz zamknięte.

W wypadku otwartej konstrukcji, przenikalność dźwięków z otoczenia do słuchu użytkownika jest bardzo wysoka, zatem ciężko jest wyobrazić sobie pracę w biurze używając takiego sprzętu. Jest to raczej wersja dedykowana dla osób, które ze słuchawek najczęściej korzystają w domu, na spacerze lub podczas aktywności fizycznej. Ich plusem jest zapewne to, że gwarantują doskonałą wentylację uszu, co sprawia, że użytkowanie jest niemal kompletnie nieodczuwalne.

Konstrukcja półotwarta to bardzo wyważona opcja. Można powiedzieć, że jest wersją, która łączy w sobie właściwości słuchawek zamkniętych z otwartymi. Sprawia, że użytkownik jest nieco odizolowany, natomiast niekompletnie. Zapewnia zadowalającą głębie dźwięku i dostateczną wentylację uszu. Najczęściej są one wykorzystywane w warunkach domowych, natomiast można niekiedy też spotkać je, jako rozwiązanie dla biura.

Jeżeli mowa o konstrukcji zamkniętej, to właśnie ona jest w stanie zagwarantować możliwie najlepsze wygłuszenie i izolację od hałasów z zewnątrz. Z uwagi na to, że dość mocno uciska uszy użytkownika, do jego słuchu nie przedostaną się rozmowy prowadzone przez współpracowników, ani jakiekolwiek inne szumy. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie i trzeba mieć na względzie pewnie niedogodności. Praktycznie niemożliwa jest wielogodzinna praca użytkując noise reduction headset, który dodatkowo posiada zamkniętą konstrukcję.

W wynika to z faktu, że nie dostajemy wówczas gwarancji należytej wentylacji dla naszych uszu i jesteśmy zmuszeni do robienia stosownie częstych przerw. Przeznaczeniem zestawów słuchawkowych o zamkniętej konstrukcji są głównie studia nagraniowe, gdzie wymagana jest najwyższa jakość dźwięku i odpowiednia głębia pozwalająca na wyczucie rytmu, a także miejsca pracy gdzie głównym zadaniem zatrudnionych jest przeprowadzanie rozmów telefonicznych.

Noise reduction headset – czy wygłuszenie jest konieczne?