Czerpnia powietrza do kominka i inne rozwiązania - rozeznajemy rynek produktów przeznaczonych do instalacji nawiewno-wywiewnej

3 min czytania
Czerpnia powietrza do kominka i inne rozwiązania - rozeznajemy rynek produktów przeznaczonych do instalacji nawiewno-wywiewnej

Zadaniem instalacji wentylacyjnej jest zapewnianie podstawowej wymiany powietrza w budynku tak, aby wewnątrz pomieszczeń zawsze znajdowało się świeże i bogate w tlen powietrze. W prawidłowo wentylowanych pomieszczeniach świeże powietrze z zewnątrz napływa od pomieszczeń najmniej zanieczyszczonych, skąd przemieszcza się dalej do pomieszczeń, w których wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci skąd jest usuwane na zewnątrz. W przypadku budynków mieszkalnych obieg ten powinien obejmować kolejno pokoje dzienne i sypialnię, przedpokój, kuchnię, łazienkę i toaletę. W obiekcie przemysłowym obieg powietrza powinien współgrać z określonymi procesami przemysłowymi, które mają miejsce w poszczególnych pomieszczeniach. Tak czy inaczej, powinno się zachować przebieg powietrza od pomieszczeń najmniej do najbardziej zanieczyszczonych.

Jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej jest czerpnia powietrza. Jej zadaniem jest zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz. Czerpnia składa się z kratki zewnętrznej, skrzynki rozprężnej oraz kołnierza do podłączenia kanału. Pod adresem http://www.sawpol.pl/pl/oferta/12-czerpnie-powietrza możemy zobaczyć, jak zbudowana jest gotowa czerpnia.

Czerpnia powietrza powinna być montowana na zewnętrznej ścianie budynku, z dala od okien. Na jej montaż powinniśmy wybrać stronę nawietrzną budynku. Dzięki temu wytworzy to pewne nadciśnienie nawiewu względem wywiewu, co zapewni naturalną wentylację pomieszczeń w przypadku awarii urządzenia. Jeszcze jeden aspekt, który należy wziąć pod uwagę wybierając czerpnię to dodatkowa siatka ochronna. W ofercie wielu producentów możemy znaleźć czerpnię powietrza wyposażoną w dodatkową siatkę ochronną, która zapobiega dostawaniu się do kanału wentylacyjnego nie tylko zanieczyszczeń, ale także niewielkich ptaków, gryzoni, a także większych insektów. Siatka ta, o ile doskonale chroni wnętrze kanału wentylacyjnego przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, z czasem sama ulega zanieczyszczeniu i jeśli nie mamy do niej dogodnego dostępu może się okazać prawdziwym koszmarem. Okazuje się, że gromadzące się z czasem na siatce zanieczyszczenia powodują dodatkowe opory powietrza, a co za tym idzie mogą być źródłem hałasu. Jeśli więc nie mamy łatwego dostępu do kratki, lepiej nie ryzykować.

Czerpnia powietrza, wywiewka dachowa, czerpnia ścienna do jakich pomieszczeń?

Czerpnia powietrza ścienna to pewnego rodzaju standardowy element każdej instalacji wentylacji nawiewno-wywiewnej. Nie oznacza to jednak, że w ofercie producentów systemów wentylacyjnych znajdziemy tylko jeden rodzaj czerpni, przeciwnie. Ze względu na różnorodną specyfikę wentylowanych obiektów oraz wynikającą z niej konstrukcję instalacji wentylacyjnej czerpnie muszą być różne. W przeciwnym razie nie mogłyby prawidłowo wykonywać swojego zadania. Dlatego też w asortymencie dobrego producenta systemów wentylacyjnych znajdziemy naprawdę sporo różnych modeli, które będą się różnić od siebie nie tylko kształtem i rozmiarem, ale także szeregiem cech dodatkowych. I tak, w sprzedaży są czerpnie z ruchomymi lamelami, czerpnie z dodatkowymi siatkami ochronnymi, czerpnie wykonane z stali nierdzewnej kwasoodpornej, czerpnie produkowane z aluminium, czerpnie mogące jednocześnie pełnić funkcje nawiewowe i wywiewne oraz wiele innych. A jeśli w stałej ofercie producenta nie znajdziemy rozwiązania, które nas w pełni usatysfakcjonuje, nic straconego. Zdecydowana większość producentów oferuje niestandardowe rozwiązania, które są projektowane i wykonywane na specjalne zamówienie klienta.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

czestochowanews_kf